Silesia Flesz najnowsze informacje

Na ten szlak składa się kilkadziesiąt miejsc na Śląsku. Znacie Szlak Śląskiego Bluesa?

W Katowicach, na Śląsku blues odgrywał i nadal odgrywa wyjątkową rolę. Z uwagi na to powstał Szlak Śląskiego Bluesa, na który składa się kilkadziesiąt lokalizacji na terenie woj. śląskiego. Poznajcie szczegóły.

 

 

Szlak Śląskiego Bluesa jest jedynym tego typu przewodnikiem na świecie, gdzie po historii muzyki w Katowicach oprowadzają nas osoby, które tę historię tworzyły. To w pełni multimedialny szlak wspomnień po wszystkich najważniejszych klubach muzycznych w regionie, które funkcjonowały na Śląsku w przeciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Szlakiem Śląskiego Bluesa opiekuje się Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek – Katowice Miasto Ogrodów.

Od grudnia 2015 roku Katowice mogą korzystać z zaszczytnego tytułu Miasta Muzyki UNESCO. Właśnie w ramach ubiegania się o ten tytuł stworzyliśmy Szlak Śląskiego Bluesa – mówi prezydent Katowic.

Kilkadziesiąt takich miejsc

Ze Szlaku Śląskiego Bluesa można dowiedzieć się, m.in. gdzie powstał pomysł założenia zespołu Dżem, z którego klubu uciekł Lemmy Kilmister oraz kto i gdzie dał pierwszą harmonijkę Irkowi Dudkowi. W miejscach takich jak klub Puls, Pod Rurą czy Ciapek zaczynali i występowali muzycy tworzący historię polskiego bluesa, rocka i jazzu. Na Szlak Śląskiego Bluesa składa się kilkadziesiąt miejsc w Katowicach oraz na Śląsku.

Specjalna apka

Poruszanie po Szlaku umożliwia specjalna aplikacja multimedialna, która po uruchomieniu jej w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się klub, odtworzy film zawierający wspomnienia muzyków związane z danym miejscem. Zwiedzając Szlak poznajemy sylwetki bohaterów i mamy możliwość posłuchania wspomnień takich artystów jak m.in. Adam i Beno Otręba, Leszek Winder, Sebastian Riedel, Zbigniew Hołdys i wielu, wielu innych. 

Aplikację można pobrać z Google Play oraz App Store.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button