Na UŚ pokazują dzieciom sekcję serca i robią eksperymenty na uczniach
Miasteczko naukowe UŚ w Katowicach. Sekcja serca na żywo – tylko do piątku!
Można zobaczyć, dotknąć i przekonać się, jak działają prawa fizyki, czym tak naprawdę jest woda i w jaki sposób mózg odbiera otaczający świat. Jak co roku, we wrześniu, do Katowic wróciło Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe. Z jego atrakcji można korzystać w kilku strefach, jak na przykład w strefie „osobliwości świata fizyki”.
-Żeby coś zrozumieć, trzeba się na tym skoncentrować, skupić na tym uwagę i być zaangażowanym w to, co się naprawdę przed naszymi oczami na scenie rozgrywa. Nie ma nic lepszego, niż kolega, który właśnie bierze udział w eksperymencie. To na pewno przyciąga uwagę wszystkich swoich kolegów z całej klasy. Wtedy ta cała uwaga jest koncentrowana. A dzieci to odbierają też w sposób emocjonalny. A wiadomo, że żeby coś zapamiętać, powinny do tego być włączone emocje. Podobają się więc takie eksperymenty, które poszerzają horyzonty myślowe, o czymś, o czym nie mówiliśmy w szkole – mówi dr Jerzy Jarosz z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.
A poczuć i dotknąć fizykę można w budynku Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych. Z kolei na Wydziale Prawa i Administracji dzieci mogą zajrzeć w serce i to dosłownie. Biostrefa to miejsce, w którym może polać się krew i z pewnością będzie to wielkie doświadczenie.
-Na moich zajęciach będę przeprowadzał sekcję serca. Sekcję prawdziwego serca od świnki, które jest łudząco podobne do naszego serca. Dzięki temu młodzież nie tylko zobaczy to na obrazkach, ale też na żywo, trójwymiarowo. Co więcej – nawet będzie mogła dotknąć tego serca. Włożyć palec w aortę, zobaczyć, jak działamy, jak to w nas funkcjonuje. Zrozumieć to, co nieraz jest trochę skomplikowane, jak jest tylko na kartce – mówi Piotr Sindera, dr inż. nauk biologicznych i biotechnologii.
Ostatnia okazja, aby pod okiem doktora zajrzeć w serce, będzie w piątek do godziny 13. Ze szczegółowym programem pozostałych stref Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego można zapoznać się w internecie.