reklama
Kategorie

Najlepsze miejsca na wiosenny spacer [ZDJĘCIA] Nie uwierzycie, gdzie to jest!

Park Sielecki

Zielone płuca centrum miasta. Pierwsze informacje o parku pochodzą z 1. połowy XIX wieku. Początkowo był otwarty dla wszystkich, ale w okresie międzywojennym to się zmieniło. Pozostałością po ogrodzeniu jest m.in. wieżyczka, która stoi przy Przemszy, od strony ulicy Wawel.

Park podzielony jest na dwie części – nową, od strony ulicy 3 Maja, gdzie organizowane są m.in. Dni Sosnowca oraz Eskatalor, a także część zabytkową, w pobliżu sali koncertowej. W drugiej części jest sporo zieleni, znajduje się także pierwszy w mieście ogród jordanowski.

Park wkrótce przejdzie modernizację, ale już teraz warto wybrać się tam na spacer. W północnej części znajduje się niewielki skatepark, a w nowej części wygrodzono także wybieg dla psów. Wiosną ma się tutaj także pojawić tzw. strefa odpoczynku.

Stawiki

Położone w otoczeniu Parku im. Leona Kruczkowskiego i Stadionu Ludowego, są ulubionym miejscem rekreacji i wypoczynku nie tylko mieszkańców osiedla Piastów, ale również pozostałych dzielnic Sosnowca. Doskonałe miejsce na krótki wypad w plener i do rodzinnego wypoczynku o każdej porze roku.

Stawiki to ścieżki rowerowe, 100-metrowa, piaszczysta plaża, dwa place zabaw, a także restauracja. Na miejscu trwa rozbudowa Wake Zone, który wkrótce stanie się największym w regionie wyciągiem do wakeboardu.

Między zbiornikiem a stadionem znajduje się tzw. ścieżka edukacyjna, która prowadzi przez las i torfowiska. Trasa ma ponad 700 metrów i obejmuje 8 przystanków – z nich odwiedzający dowiedzą się o otaczającej zieleni. Od strony stadionu jest zainstalowana specjalna altanka oraz siedziska.

Górka Środulska i park

Widok z Górski Środulskiej na Środulę, Zagórze, a także inne części Sosnowca jest wart wspięcia się tych kilkanaście metrów. Jednak tuż obok jest malowniczy park z wieloma ścieżkami, a także niewielkim placem zabaw.

Wkrótce w parku stanie także największy w mieście ogród jordanowski. Tuż przy górce jest także lokal gastronomiczny.

Park im. Jacka Kuronia

Miejsce, które swobodnie może konkurować z największymi parkami w regionie. Wybudowany przed laty przez kopalnię, dziś święci swoją druga młodość.

Otwarty w grudniu ogród jordanowski przyciąga już teraz najmłodszych z rodzicami, a to niejedyne atrakcje. Poza nim na terenie jest także skatepark, dwa zbiorniki wodne, a także amfiteatr, który już wkrótce przejdzie renowację. Trzeba także pamiętać o mini zoo, które ucieszy nie tylko najmłodszych.

Park to setki metrów ścieżek, pośród ciszy i zieleni – idealny na wiosenne spacery i odpoczynek.

Park Schoena

Wspaniałe miejsce, przez wiele osób jeszcze nieodkryte. Park powstał w 2. połowie XIX wieku i wybudowany został w stylu neoromantycznym. Do dzisiaj zachowały się fragmenty grot skalnych, pagórków, pozostałości po kamiennej balustradzie i częściowo stary drzewostan.

Obecnie park zajmuje 5,6 hektara. Wschodnią granicę stanowią tory linii kolejowej (dawniej Kolej Warszawsko-Wiedeńska). Na południe od parku znajduje się dawna fabryka Schoenów wraz z osiedlem mieszkaniowym dla robotników fabryki. Do zachodniej części parku przylega dawny ogród warzywny.

W parku można podziwiać wspaniały budynek Pałacu Schoena oraz tzw. Mały Pałac, a więc Pałac Wilhelma.

Park Dietla

Niezwykły, mający ponad 120 lat park, okalający basen i halę sportową przy Żeromskiego. Podobnie jak Park Schoena, również jest w stylu neoromantycznym – sztuczne groty, jeziora, wzgórza są tutaj bardzo widoczne.

Od strony ulicy Parkowej/Orlej znajduje się niewielki plac zabaw, a tuż obok niego glorieta.

Od strony ulicy Żeromskiego widoczny jest sztuczny zbiornik wodny oraz fontanna. Przy wzgórz umiejscowiono również siłownię "pod chmurką".

Park Wandy Malczewskiej

Niewielki, położony w Klimontowie, park z fontanną w centralnym punkcie. Znajduje się w nim kilkanaście ławek.

To miejsce, w którym chętnie przebywają nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale także goście Centrum Pediatrii.

Patronem parku jest Wanda Malczewska. Kim była? Była działaczką charytatywną, która w Klimontowie i Zagórzu mieszkała przez kilkanaście lat. W parku znajduje się także kapliczka Matki Boskiej.

Park jest prawdziwym rajem dla najmłodszych i osób, które lubią aktywnie spędzać czas. W południowej części bowiem znajduje się siłownia pod chmurką, plac do street workoutu i wielki plac zabaw.

Rybaczówka Sosnowiec

Dla wielu osób może być to nietypowe miejsce do spędzenia wolnego czasu, ale naszym zdaniem jest wręcz przeciwnie. Dawniej był to ośrodek związany z Kopalnią Niwka-Modrzejów.

Tereny wokół zbiornika są zaciszne, zielone i oddalone od zabudowań. Warto tu jednak zachować ciszę, bo Rybaczówka, jak sama nazwa wskazuje, jest rajem dla sosnowieckich moczykijów.

Park Mieroszewskich w Zagórzu

Istny raj dla miłośników starych drzew oraz osób lubiących kontemplować piękno natury. Warto poświęcić nieco czasu na bliższe poznanie tego urokliwego zakątka. Poza wspaniałymi okazami buka, dębu, klonu, jesionu i jaworu do najciekawszych roślin które tutaj spotkamy zaliczyć trzeba czosnek niedźwiedzi. Roślina ta w okresie kwitnienia (maj, czerwiec) sprawia, że cały park pokrywa się niezwykłym, białym kobiercem. Zwłaszcza wieczorową porą, w świetle księżyca, możemy delektować się unikalnym pięknem tego miejsca – wówczas całe łany białych kwiatów w niemal magiczny sposób rozświetlają gęstwinę wiekowego starodrzewiu. 

Wiosną znajdziemy tutaj zawilce gajowe i żółte, ziarnopłon oraz złoć żółtą.

Park kryje również budowle wzniesione ręką człowieka. Należy do nich grota skalna – romantyczna ruina, którą nakazał wznieść sam hrabia Józef Mieroszewski.

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button