Największa sauna na świecie jest u nas. Kto ją zbudował?
Wiecie, że największa sauna na świecie jest w woj. śląskim? To Colosseum, część kompleksu Termy Rzymskie w Czeladzi. Leszek Pustułka, właściciel, mówi: Wymarzyłem sobie to Colosseum.
Jest zafascynowany starożytnym Rzymem i kulturą saunowania. Leszek Pustułka, właściciel saunarium Termy Rzymskie w Czeladzi w woj. śląskim, to prawdziwy wizjoner. To dlatego u nas jest największa sauna na świecie. Nazywa się Colosseum i niebawem skończy dwa lata. Coraz głośniej o tym obiekcie w Polsce.
Czytajcie, co to za miejsce.
Saunarium, które ocieka złotem
Leszek Pustułka urodził się w 1965. W latach 80. wyemigrował do Niemiec. Wrócił. W 1997 roku odkupił obiekt od Kopalni Węgla Kamiennego „Saturn” S.A. i zaczął przekształcać go w ekskluzywny hotel.
– Goście są zachwyceni! – cieszył się Leszek Pustułka po otwarciu. – Mówią, że nigdzie nie muszą jeździć po świecie, w Czeladzi mają wszystko, czego im potrzeba.
W skrócie – wszystko tu ocieka złotem. Kto pierwszy jest w termach, może przeżyć szok.
– To nie sauna, to będzie dzieło sztuki – mówi właściciel. Freski, kolumny, złocenia – wszystko tu jest.
Rzym z czasów antycznych i z czasów świetności odwzorowano więc na wszystkich obiektach wokół Colosseum: gigantycznym jacuzzi, które goście uwielbiają, wokół basenu z wodą termalną, sprowadzaną ze Słowacji, na tarasach i w wypoczywalniach. To wystrój „na bogato”, który przy pierwszej wizycie może nas wprawić w osłupienie. Tylko w „ruskiej bani”, gdzie saunamistrz okłada gości brzozowymi witkami, nie ma złota.
– Zużywamy 850 kilowatów energii elektrycznej. 19 saun i łaźni pobiera niesamowite ilości energii. Samo Colosseum na godzinę pobiera 240 kWh. – wyliczał w rozmowie z TVS Leszek Pustułka, właściciel term.
Sauna Colosseum. Co to za obiekt?
To sauna aż na 300 osób o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Jest największa na świecie. Colosseum w Czeladzi to budynek wysoki na 12 metrów. Nagrzanie wielkiej sauny trwa 40 minut. Nagrzewa ją 7 pieców o mocy 36 Kw każdy.
– Wymarzyłem sobie Colosseum. Chcę wpisać tę inwestycję do Księgi Rekordów Guinnessa – zdradził Leszek Pustułka.
Tak ogromnego obiektu nie robił nikt wcześniej. Budowy gigantycznej sauny podjęła się firma Adeira Sauny. Jej właściciel przyznał, że to było wyzwanie. Trzeba było np. przemyśleć, jak połączyć ze sobą elementy, żeby wytrzymały z 15 lat czy jak zaprojektować ławy, by udźwignęły ponad 300 osób.
Czym się różnią nowe sauny i Colosseum od tych, które w Termach Rzymskich są od 10 lat? Stara część przypomina spa, jest tu cicho lub słychać relaksującą muzykę, pomieszczenia są kameralne, światła przygaszone. Nowa część bardziej przypomina klub muzyczny. Z głośników i wielkiego telebimu puszczana jest taneczna muzyka, goście pluskają się w basenie i rozmawiają w wodnym barze czy jacuzzi. Większość atrakcji jest pod gołym niebem, a nie w budynku. Nowa część term jest wyposażona w światła, nagłośnienie i dymownice lepsze od niejednej dyskoteki.
Starożytny Rzym w Czeladzi
W nowej części saunarium tej otwartej w 2021 roku, na wejściu górnym, nad drzwiami, jest data: cyframi arabskimi wyryto: 2020 (AD MMXX). Powyżej są litery SPQR, z łąciny: Senatus Populusque Romanus. Ta formuła oznacza „senat i lud rzymski”. Takie napisy do dziś możemy spotkać np. w Rzymie.
Na portalu wiodącym do sauny Colosseum jest odwzorowany fragment Ołtarzu Pokoju. Jest wykonany z dekoracyjnego betonu.
Sauna jako dyscyplina olimpijska?
Ok, największa sauna świata już jest. Co dalej? Leszek Pustułka przyznaje, że teraz marzy o tym, by zmagania saunamistrzów stały się dyscypliną olimpijską. Brzmi jak bajki? Ależ nie, Polski Komitet Olimpijski objął już patronatem mistrzostwa świata saunamistrzów w 2020 roku.