Silesia Flesz najnowsze informacjeśrodowiskoTygodnik TVS

Największe badanie transportowych zanieczyszczeń w GZM

Rozpoczyna się największa w Polsce kampania pomiarowa dotycząca zanieczyszczeń transportowych na obszarze miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). W czternastu miejscowościach na słupkach przystankowych ZTM zamontowane zostaną tzw. samplery, które przez miesiąc będą rejestrować stężenie dwutlenku azotu (NO2).

Cele i skala projektu

Kampania, organizowana przez GZM we współpracy ze Stowarzyszeniem Alarm Smogowy, obejmie 700 punktów pomiarowych w 14 miastach aglomeracji, takich jak Katowice, Sosnowiec, Gliwice czy Zabrze. Dodatkowe pomiary zostaną przeprowadzone w parkach i przy stacjach państwowego monitoringu powietrza. Wybór lokalizacji pomiarów odbył się w konsultacji z przedstawicielami gmin, a instalacją zajmie się spółka Serwis GZM.

  • – Obok indywidualnych kotłów niespełniających żadnych norm emisyjnych, to właśnie transport samochodowy jest największym źródłem zanieczyszczenia powietrza na obszarze GZM. Chcemy poprawiać jakość życia naszych mieszkańców, obecnych jak i przyszłych. Czyste powietrze jest jednym z elementów, na które zwraca się szczególną uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania – mówi Igor Śmietański, wiceprzewodniczący zarządu GZM.

Dlaczego dwutlenek azotu?

Dwutlenek azotu to jedno z głównych zanieczyszczeń powietrza w aglomeracjach miejskich, szczególnie w pobliżu intensywnie użytkowanych dróg. Powstaje głównie podczas spalania paliw w silnikach spalinowych, a jego wysokie stężenia negatywnie wpływają na zdrowie, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, a nawet nowotworów.

Według wytycznych WHO z 2021 roku, bezpieczny poziom stężenia NO2 nie powinien przekraczać 10 µg/m³ rocznie. Tymczasem w polskich miastach, takich jak Katowice czy Kraków, notowano przekroczenia nawet czterokrotnie wyższe.

Raport w maju

Wyniki badań, które pokażą najbardziej zanieczyszczone miejsca w aglomeracji, zostaną opublikowane w maju 2025 roku. Towarzyszyć im będzie kampania informacyjna skierowana do mieszkańców GZM. Celem projektu jest zwiększenie świadomości na temat problemu oraz wypracowanie rozwiązań poprawiających jakość powietrza.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button