REKLAMA
Kategorie

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w śląskich lasach. W Katowicach grasuje podpalacz?

Dzięki szybkiej interwencji Bronisława Szczęsnego, który poinformował straż pożarną ogień w katowickim Podlesiu szybko udało się opanować. Wszystko wskazuje na to, że było to podpalenie, nie pierwsze w tym rejonie. – Są to miejsca wybierane celowo, na odludziu, żeby nikt nie zauważył podpalającego. Tak to działa niestety, ale są tacy ludzie – mówi pracownik Nadleśnictwa Katowice. Leśnicy współpracują z policją i mają już pewne przypuszczenia, kto może podkładać ogień, ale podpalacza na gorącym uczynku nie udało się złapać. W katowickich lasach ogłoszono trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Dla leśników długi weekend był bardzo pracowity. – Przy trzecim stopniu zagrożenia pożarowego mamy bezwzględny zakaz używania otwartego ognia w lesie. Czyli nie palimy ognisk, grilli, nie rzucamy niedopałków – wyjaśnia Artur Sosiński, Nadleśnictwo Katowice.

 

Za niedostosowanie się do tych zaleceń grozi mandat w wysokości 200 złotych, nakładany przez straż leśną. Jeśli temperatura nie spadnie… spadnie wilgotność ściółki. Gdy przez 5 kolejnych dni będzie poniżej 10 procent leśnicy ogłoszą całkowity zakaz wstępu do lasu i oznakują wjazdy. – Szczerze to jest bagatelizowane, jeśli ja bym zobaczył taki znak to bym nie wjechał, bo jeśli jest takie zagrożenie pożarowe, poszukałbym innej trasy – uważa Łukasz Nowakowski, rowerzysta. Turystyka piesza, rowerowa, a nawet konna w katowickich lasach kwitnie. Ten obszar przemierzą dziś tysiące osób….w tak upalne dni najbardziej niebezpieczne są niedopałki papierosów. Jeśli ogień pojawi się w takim miejscu, każda sekunda jest ważna, dlatego leśnicy gorąco apelują o pomoc i szczególną ostrożność. – W przypadku dostrzeżenia jakiegoś zagrożenia natychmiastowe zaalarmowanie służb na numer 112, 998 czy służb lasów państwowych – informuje Bolesław Bobrzyk, Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice.

 

Powiązane artykuły

Każdego roku pożary lasów powodują straty rzędu dziesiątek milionów złotych, by je odrobić potrzeba przynajmniej kilkudziesięciu lat. <.>

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button