Nauczyciele zapowiadają strajk. Chcą wzrostu płac
Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że na chwilę obecną brakuje około 20 tysięcy nauczycieli. W większych miastach pedagodzy wyrabiają półtora etatu, aby wypełnić braki kadrowe.
Ten fakt nie dziwi nikogo, ponieważ batalia nauczycieli z rządem trwa już długo. Niskie zarobki oraz coraz mniejsze poszanowanie dla zawodu nauczyciela, przekłada się na to, że coraz mniej osób decyduje się na taką profesję. Z kolei część dotychczasowych nauczycieli poszukuje nowego zajęcia.
Korzystne zmiany, ale nie dla wszystkich
Od 1 września zmienia się wynagrodzenie dla nauczycieli, jest jednak haczyk. Wzrost wynagrodzeń ma dotyczyć wyłącznie nauczycieli początkujących. Minimalne wynagrodzenie w tym przypadku wynosi 3 tysiące 424 zł brutto.
Jak ocenia rzeczniczka prasowa Krajowej Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” – Monika Ćwiklińska: „Nie jest to jednak podwyżka, a rozpaczliwa pogoń za płacą minimalną, jest to podnoszenie wynagrodzeń nauczycieli stażystów tak, aby nie były niższe niż minimalne wynagrodzenie w kraju.”
Pozostali nauczyciele wciąż muszą czekać na wzrost wynagrodzeń, a w obliczu szalejącej inflacji, sytuacja staje się coraz trudniejsza.
Światełko w tunelu
Rząd zapowiada podwyżki dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych od 1 stycznia 2023r. Podwyżka ta ma wynosić 9%, jednak obecny wskaźnik inflacji na poziomie 16,1% nie daje nauczycielom powodu do radości.
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się na propozycję rządu i żąda 20% podwyżki. Ogłoszono już pogotowie strajkowe. Do 8 września nauczyciele czekają na rozmowę z premierem, jeżeli nie będzie odzewu, jak zapowiedział Prezes ZNP Krzysztof Baszczyński – zostanie postawiona kropka nad i.
Grupy wsparcia
Trudny czas dla pedagogów znajduje odzwierciedlenie także w powstających grupach wsparcia dla nauczycieli.
Na platformie społecznościowej Facebook znajdziemy grupę – Nauczyciel zmienia zawód. Grupa wsparcia.
Jak możemy przeczytać – „Grupa dedykowana jest osobom, które odeszły ze szkoły lub planują to zrobić. Celem jest wymiana doświadczeń i pomysłów na życie po szkole. Opowiadajcie swoje historie i inspirujcie tych, którzy nie wierzą, że zmiany są możliwe”.