Silesia Flesz najnowsze informacje

Nauka zdalna w zimę? To bardzo prawdopodobne

Taki scenariusz uwzględnia rząd w przypadku wystąpienia kryzysu węglowego i problemów grzewczych. 

 

 

Pandemia przyczyniła się do tego, że przez wiele miesięcy uczniowie byli zmuszeni do nauki zdalnej. Skutkowało to nie tylko problemami psychicznymi u dzieci, w wyniku izolacji, ale także – jak zaznacza wielu nauczycieli – brakiem możliwości prawidłowego przyswajania wiedzy przez dzieci i młodzież.

Eksperci jak i Prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, uważają, że podstawa, co do zasad zawieszania zajęć i prowadzenia ich z wykorzystaniem metod i technik kształcenia, powinna być zawarta w ustawie, z kolei w rozporządzeniu mogą znajdować się wszelkie kwestie szczegółowe.

Powiązane artykuły

Nowe rozporządzenie MEiN

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita – nowe rozporządzenie MEiN zobowiązuje dyrektorów szkół do organizacji zajęć online w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa uczniów.

Jako owe zagrożenie bezpieczeństwa wskazano, m.in. organizację i przebieg imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, sytuację epidemiologiczną lub też inne nadzwyczajne wydarzenie, a także  nieodpowiednią temperaturą w szkole oraz na zewnątrz.

Jak informuje Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty – „Rząd niewątpliwie szykuje się na kryzys energetyczny. Gminy z pewnością nie będą oszczędzać na ogrzewaniu szkół, chyba że energii po prostu zacznie brakować. Nauka online w takiej sytuacji to rozsądne rozwiązanie, bo odbiorcom indywidualnym ogrzewanie zostanie wyłączone w ostatniej kolejności”. 

Inne zmiany w projekcie 

Jeżeli bardzo niskie temperatury będą utrzymywać się dłużej niż dwa dni, szkoła może zostać zamknięta, a następnie zgodnie z projektem rozporządzenia będzie możliwość przejścia na nauczanie zdalne. 

W projekcie uwzględniono także takie kwestie, jak możliwość organizowania wycieczek szkolnych podczas zajęć zdalnych –  pod warunkiem, że nie będzie to zagrażać bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów. 

Lekcja ma trwać co do zasady 45 minut, ale w szczególnych przypadkach może zostać skróca do 30 lub wydłużona do 60 minut. 

Aktualnie projekt rozporządzenia ws. organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, trafił do konsultacji.

 

Skarżyńska

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button