Naukowcy: Trzydniowe weekendy są potrzebne
Zamiast wydłużać godziny pracy, należy wydłużyć weekend – zalecają naukowcy z University of South Australia. Zespół badaczy doszedł do wniosku, że trzydniowy weekend wpłynąłby na poprawę zdrowia ludzi, zmniejszając ryzyko różnorodnych chorób, a także zwiększając kreatywność.
Badacze z University of South Australia przekonują, że czterodniowy tydzień pracy to dobry pomysł, przynajmniej jeśli chodzi o zdrowie, które przekłada się na produktywność pracowników.
–Krótszy tydzień pracy jest testowany przez firmy na całym świecie. Nic dziwnego, że pracownicy zgłaszali mniejszy stres, wypalenie, zmęczenie, a także lepsze zdrowie psychiczne i lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym – mówi prof. Carol Maher z University of South Australia.
Australijski zespół zauważył, że w czasie trwającego trzy dni odpoczynku od pracy ludzie stają się bardziej aktywni i częściej angażują się w zajęcia sprzyjające zdrowiu. W trakcie 13-miesięcznego badania ochotnicy brali średnio 2-3 urlopy.
– Nasze badanie dostarcza empirycznych dowodów na to, że ludzie wprowadzają zdrowszy styl życia, kiedy mają krótką przerwę w pracy, np. w postaci trzydniowego weekendu. Wzrost aktywności fizycznej i czasu snu powinien przynieść korzystne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego, przyczyniając się do korzyści obserwowanych przy wprowadzaniu czterodniowego tygodnia pracy – skomentowała wynik badania prof. Carol Maher.
Badani najczęściej:
- spędzali czas na rekreacji na świeżym powietrzu (35 proc.),
- spotykali się z rodziną i znajomymi (31 proc.),
- odpoczywali i relaksowali się (17 proc.),
- brali udział w innych aktywnościach, takich jak opieka nad innymi czy remonty (17 proc.).
-Badanie wykazało również, że nawet po krótkich wakacjach zwiększona ilość snu u ludzi pozostawała podwyższona przez dwa tygodnie, co pokazuje, że korzyści zdrowotne wynikające z trzydniowej przerwy mogą mieć trwałe skutki poza samymi wakacjami – skomentowała prof. Carol Maher.
Swoje obserwacje naukowcy poczynili, analizując dane na temat ponad 300 osób w wieku średnio 40 lat, którzy przez 24 godziny na dobę, przez 13 miesięcy nosili urządzenia śledzące ich aktywność. Na tej podstawie stwierdzają, że trzydniowy weekend może być dobrym pomysłem.
Źródło: University of South Australia