KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Nie bierzcie na własną rękę! Gminy mają już jodek potasu. Jak go chcą rozdać?

Kolejne miasta informują, że są gotowe do dystrybucji i podają punkty, gdzie dostaniemy jodek potasu. Dawkowanie, zasady, punkty

W woj. śląskim rozpoczęła się dystrybucja tabletek jodku potasu, które trafiły do magazynów Państwowej Straży Pożarnej wszystkich miast i gmin regionu. Samorządy odpowiedzialne są za wyznaczenie punktów redystrybucji, do których mieszkańcy będą musieli się udać w razie wystąpienia zagrożenia radiologicznego. Wtedy jodek potasu otrzyma każdy. Jak poinformował wojewoda śląski już na początku października, preparat zabezpieczono dla 6,5 mln mieszkańców. Kolejne miasta podają już listę punktów, gdzie jodek potasu trafił.

LISTA PUNKTÓW. CZELADŹ I ŚWIERKLANIEC

Punkty wyznaczyła też np. gmina Świerklaniec, Ruda Śląska, a Katowice chcą po prostu rozdać go mieszkańcom.

Ale ludzie ruszyli też do aptek. Bo na rynku dostępne są różne leki i suplementy diety zawierające jodek potasu. Jednak – uwaga! – efekt terapeutyczny w przypadku skażenia radioaktywnego zapewniają tylko preparaty w odpowiedniej, wysokiej dawce. Zarówno w postaci tabletek, jak i roztworu wodnego, czyli Płynu Lugola, są one wydawane wyłącznie na receptę.

Co to jest jodek potasu?

Jodek potasu to jest po prostu zwykły mikroelement, substancja, która jest wykorzystywana do produkcji hormonów tarczycy. I dzięki tym hormonom, które wpływają przede wszystkim na metabolizm, na utrzymanie termogenezy, mogą w organizmie zachodzić podstawowe mechanizmy działania, którym zawdzięczamy prawidłowe funkcjonowanie. Jodek potasu to mikroelement, który każdy człowiek ma w organizmie – wyjaśnia dr n. med. Janusz Strzelczyk, wojewódzki konsultant ds. endokrynologii.

Należy go podawać wyłącznie w sytuacji skażenia i to możliwie jak najszybciej. Powinno nastąpić to w ciągu dwóch godzin od momentu pojawienia się komunikatów alarmujących. Jodek potasu zachowuje swoje właściwości do 8 godzin.

Jaką dawkę musimy przyjąć w razie skażenia?

  • od 1 do 3 roku życia – 25 mg
  • dzieci od 3 do 12 roku życia – 50 mg jodu
  • od 12 do 60 roku życia powinno przyjmować się 100 mg jodu – tu lekarz podkreśla, iż jest to bardzo duża dawka jodu, ponieważ dobowe zapotrzebowanie to około 150 µg. Jednak w sytuacji zagrożenia promieniowaniem taka dawka jest konieczna w celu zablokowania tarczycy.
  • kobiety w ciąży również powinny dawkę jodku – 100 mg

Ruda Śląska też wyznaczyła już punkty dystrybucji jodku

WOJEWODA ZAPEWNIŁ, ŻE JODKU NIE BRAKNIE W WOJ. ŚLĄSKIM. ZOBACZ WIDEO SILESIA FLESZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button