„Nie chcemy niechcianych ciąż”, mówi minister zdrowia w Katowicach
IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Minister Izabela Leszczyna mówi o antykoncepcji awaryjnej i pracach nad liberalizacją ustawy antyaborcyjnej. Rozmowa wideo Fatimy Orlińskiej.
Minister Izabela Leszczyna o antykoncepcji awaryjnej mówiła w Katowicach. Pani minister wystąpiła podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 7 marca 2024. To byłą też okazja, aby porozmawiać z nią na mocno dyskutowane ostatnio tematy. Posłuchajcie, co mówi o antykoncepcji awaryjnej, klauzuli sumienia dla lekarzy i ustawie liberalizującej prawo antyaborcyjne w Polsce.
– W pakiecie Świadoma Bezpieczna Ja w Ministerstwie Zdrowia jednym z elementów jest antykoncepcja awaryjna – przyznała pani minister. – Ponieważ wszyscy chcemy, żeby nie było niechcianych ciąż. A żeby nie było niechcianych ciąż, musimy edukować młodych ludzi i musimy im dostarczyć, nie tylko młodym, antykoncepcji. W tym antykoncepcji awaryjnej. Tabletka Dzień Po za chwilę „trafi” na piłko pana prezydenta. Liczę na to, że pan prezydent także nie chce niechcianych ciąż i że tę ustawę podpisze – mówiła.
– Po drugie, w Sejmie jest ustawa klubu Policji Obywatelskiej, która liberalizuje prawo antyaborcyjne i mam nadzieję, że wreszcie kiedyś nad nią zaczniemy dyskutować – kontynuuje Izabela Leszczyna. – Natomiast w Ministerstwie Zdrowia kończymy też prace nad zmianami w ogólnych warunkach umów z podmiotami leczniczymi. Chodzi o to, żeby szpital, oddział położniczo-ginekologiczny nie mógł powoływać się na klauzulę sumienia w całości. Jeśli chce mieć oczywiście kontakt z NFZ-em, musi zapewnić kobiecie terminację ciąży w przypadkach przewidzianych w prawie polskim. Czyli w przypadku, kiedy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu albo powstała w wyniku przestępstwa. I to będę egzekwowała z całą bezwzględnością.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych
Przypomnijmy. IX Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC) odbywa się 7-8 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Swoją obecność podczas wydarzenia potwierdzili m.in.
- Izabela Leszczyna, minister zdrowia;
- Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu ministerstwa zdrowia
- Marek Kos, podsekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia;
- Bartłomiej Ł. Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta;
- Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia;
- Marek Augustyn, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia;
- Michal Čuha, dyrektor Boehringer Ingelheim w Polsce;
- Joanna Drewla, dyrektor Servier Polska;
- Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie;
- Sebastian Grabowski, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. dr B. Hagera w Tarnowskich Górach;
- Wiktor Janicki, prezes AstraZeneca Pharma Poland;
- Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Naczelnej Izby Lekarskiej;
- Agnieszka Leszczyńska, dyrektor generalna, prezes Angelini Pharma Polska;
- Laurent Renaudie, prezes Sandoz Polska;
- dr Klaudia Rogowska, dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
- prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie, dyrektor oddziału i kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Gliwicach, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej;
- dr Rafał Staszewski, zastępca prezesa ds. finansowania badań, Agencja Badań Medycznych;
- dr Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie;
- Sebastian Szymanek, dyrektor Zakładów Farmaceutycznych Polpharma;
- Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.