„Nie” dla likwidacji kopalń. Ziobro na Śląsku WIDEO
Polskie kopalnie mają stanowić zabezpieczenie energetyczne Polski, a zaostrzona polityka klimatyczna to szkodliwy wymysł Unii Europejskiej. Takie stanowisko przekazał w poniedziałek Zbigniew Ziobro, podczas konferencji prasowej w Katowicach. Przedstawiciele Suwerennej Polski przyjechali na Śląsk, by o sytuacji polskich kopalń rozmawiać z górnikami. Ich zdaniem, dzięki kopalniom możliwa jest energetyczna niezależność Polski, jednak przeszkodą jest unijna dyrektywa metanowa.
-W czasie tej zimy polskie państwo musiało wydać na zakup węgla 24 mld złotych. Mimo, że mamy gigantyczne pokłady węgla u siebie, moglibyśmy sami go wydobywać taniej, przepłacaliśmy po wielokroć dlatego, że realizujemy politykę Unii Europejskiej, a tak naprawdę politykę Niemiec. Nie ma na to naszej zgody, zgody ministerstwa sprawiedliwości i Suwerennej Polski – mówi Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Zdaniem ministra Ziobry to sojusz niemiecko – rosyjski stanowił podstawę energetyki europejskiej, a zmiany w polityce energetycznej Unii, w tym odchodzenie od węgla, były Polsce narzucane.
-Węgiel musi być wykorzystywany, nie możemy ograniczać wydobycia węgla, tylko racjonalnie wykorzystywać pokłady. I dzisiaj patrząc między innymi na naszego zachodniego sąsiada – Niemcy. To przykład kraju, który dążył bardzo mocno do ograniczenia wydobycia węgla w całej Unii Europejskiej. Niedawno, kilka tygodni temu zamknięto ostatnie trzy elektrownie jądrowe i skąd Niemcy importowały energię? Z Polski i z Francji – mówi Michał Wójcik, minister kancelarii premiera.
Zdaniem Suwerennej Polski, niezależność energetyczna może i powinna opierać się również na biomasie i biogazowniach. Jak twierdzą posłowie partii Zbigniewa Ziobro, biomasa jest zdecydowanie bardziej efektywna od fotowoltaiki czy wiatraków, a przy okazji może wesprzeć polskich rolników.
-OZE jeżeli chodzi o Unię Europejską to właśnie biomasa jest paliwem numer jeden, tylko w Polsce była traktowana po macoszemu. Naszym zdaniem transformacja energetyczna musi być korzystna dla milionów Polaków, tania energia i tanie ciepło możliwe jest wtedy, kiedy będziemy stawiać na własne zasoby. Na węgiel kamienny i na wielkiego sojusznika węgla, czyli biomasę – mówi Janusz Kowalski, pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich.
Zbigniew Ziobro przyznał, że umowa społeczna zawarta pomiędzy stroną rządową a górnikami z przyczyn geopolitycznych automatycznie wygasła, ponieważ wojna w Ukrainie zupełnie zmieniła realia. Jak mówi, transformacja górnictwa, czyli wygaszanie kopalń, jest dziś nie do zaakceptowania.
Ziobro o sytuacji polskich kopalń/Silesia Flesz TVS
Fatima Orlińska