Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Nie tylko boiska, ale też zdrowie. Oto propozycje w MBO

Można zagłosować za swoim bezpieczeństwem i zdrowiem. Lokalne budżety obywatelskie przyzwyczaiły nas już do licznych projektów związanych z budową boisk sportowych, czy innej, małej infrastruktury. W tegorocznym Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim nie brakuje jednak projektów związanych ze zdrowiem.

Pan Dawid na tym motoambulansie pracuje w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach już od roku. To jeden z dwóch takich pojazdów, którymi dysponuje WPR. Wyjeżdża ratować życie średnio pięć razy dziennie. I na miejsce zdarzenia dojeżdża szybciej niż zwykła karetka.

Potrafi się przecisnąć w korkach, o wiele szybciej dojedzie na miejsce. Dwa – potrafi wjechać w miejsca, w które karetka czterokołowa nie da rady. Przed chwilą zdarzenie na autostradzie A4 – w normalnych warunkach trzeba by daleko objeżdżać do zjazdu. Motocykl jest na tyle mały i zwinny, że można było przejechać chodnikiem, kładką na motocyklu i od razu być na drugiej stronie autostrady, gdzie zyskaliśmy cenne minuty – mówi Dawid Lach, ratownik medyczny, WPR w Katowicach.

Zyskać czas chcą też w Jaworznie i okolicach. Michał Kirker, mieszkaniec tego miasta, zgłosił do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego projekt zakupu motoambulansu dla sosnowieckiego pogotowia ratunkowego.

– Oni by go wykorzystywali między innymi w Jaworznie oraz powiecie zawierciańskim. On wygląda w ten sposób, że ma w środku defibrylator, jest ratownik doświadczony, który wsiada i w pierwszej kolejności jedzie na miejsce zdarzenia – mówi Michał Kirker, autor projektu.

Powiązane artykuły

Ale żeby interwencji czy to motoambulansu, czy tradycyjnych karetek było mniej, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe zgłosiło też swój projekt. „EKObus specjalnej mocy” ma uczyć mieszkańców… pierwszej pomocy. Jego koszt to ponad 0,5 mln zł.

Codziennie w dni robocze podjeżdżalibyśmy w miejsca publiczne, rozkładalibyśmy namiot, specjalny sprzęt i zachęcalibyśmy społeczeństwo do takiego krótkiego kursu pierwszej pomocy, w formie przypomnienia, w jaki sposób prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Bo z pierwszą pomocą jest jak ze sztukami walki – trzeba kodyfikować mięśnie po to, żeby w stresie odpowiednio zareagować – mówi Michał Kucab, WPR w Katowicach.

Z kolei Maria Biernat z Tychów chciałaby zadbać o zdrowie psychiczne młodych ludzi. Stąd pomysł na projekt „Psychoessa”.

W ramach tego programu będą kształceni, uczeni wychowawcy, nauczyciele, jak również instruktorzy ZHP jak reagować, jak rozpoznawać trudną sytuację człowieka młodego, lepiej poznać jego psychikę i w odpowiedni sposób reagować – mówi Maria Biernat, autorka projektu.

To już piąta edycja wojewódzkiej edycji budżetu obywatelskiego. Głosować można łącznie na 113 projektów. I choć nazwa sugeruje, że dotyczą one całego regionu, to często w dużej mierze mogą być istotne dla konkretnego miasta.

Stąd wynika niewielka różnica pomiędzy tymi budżetami miejskimi, które znamy od lat, że coś jest
zlokalizowane tylko w naszym mieście, a wojewódzkimi, które dotyczą szerszego grona mieszkańców. Natomiast pula ekologiczna i pula regionalna pozwala tutaj oddać głosy w różnych obszarach – mówi Sławomir Gruszka, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Głosowanie odbywa się na stronie internetowej bo.slaskie.pl i potrwa do 12 września.

Autor: Paweł Jędrusik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button