REKLAMA
Kategorie

Nie tylko o smogu i plastiku. Śląski Konwent Klimatyczny ruszył na Stadionie Śląskim

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozpoczął się Śląski Konwent Klimatyczny. Przez dwa dni samorządowcy będą rozmawiać na temat poprawy jakości powietrza oraz wymieniać się doświadczeniami.

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!


W woj. śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, zgodnie z którą, od stycznia 2022 roku nie można już będzie używać najstarszych i najgorszej jakości pieców na węgiel.

-Dużo pracy udało się zrealizować, ale też dużo pracy jeszcze przed nami. Ale samorządy lokalne muszą tutaj odgrywać bardzo kluczową rolę, nie udawać, że to nie jest ich problem – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Większość gmin nie udaje i już kilka lat temu wprowadziła np. wysokie dotacje do wymiany pieców węglowych na ogrzewanie gazowe, elektryczne czy podłączenie się do sieci ciepłowniczej. Urząd marszałkowski zapowiada kolejny program o nazwie „Śląskie. Przywracamy błękit”, który ma pomóc w walce o czyste powietrze zarówno samorządowcom, jak i mieszkańcom.

Powiązane artykuły

-Najważniejszym elementem programu jest wdrożenie w każdej ze 167 gmin ekodoradcy. Ma być on merytorycznym wsparciem dla mieszkańców. Na miejscu będzie można np. dokonać analizy efektywności budynków. Bo tylko dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności przy wsparciu samorządów transformacja ma szansę się udać – mówi Izabela Domogoła, zarząd województwa śląskiego.

 

To wsparcie samorządów i zaangażowanie mieszkańców regularnie obserwuje i mierzy Polski Alarm Smogowy, który wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej publikuje ranking najaktywniejszych gmin w programie „Czyste Powietrze”.

– Śląskie gminy są absolutnie liderem w tym rankingu. Na 100 najbardziej aktywnych gmin, aż 52 gminy są z terenu województwa śląskiego. Tą aktywność widać szczególnie w subregionie zachodnim – mówi Andrzej Guła, Polski Alarm Smogowy.

 

Ta aktywność przekłada się na liczbę składanych wniosków o dofinansowanie do wymiany pieca, termomodernizację budynku czy montaż odnawialnych źródeł energii. Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, tygodniowo wpływa 900 wniosków.

-O ile w 2018 roku przyjęliśmy około czterech tysięcy wniosków, w 2019 dziesięć tysięcy, w 2020 około dwunastu tysięcy, tak w tym roku już mamy ponad 30 tys. przyjętych wniosków i blisko 60 tys. wniosków od początku realizacji programu na kwotę 800 mln złotych. Także ta dynamika pokazuje, że realnie mamy szansę osiągnąć ten cel, o który wszyscy walczymy – mówi Tomasz Bednarek, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

A cel jest jeden – odejście od spalania węgla w budownictwie jednorodzinnym, co powinno zostać zrealizowane najpóźniej w 2029 roku.

 

autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Uważasz, że jeździsz szybko ale bezpiecznie? To zobacz co nagrała śląska drogówka!

Kierowca Passata zjawiskowo zaparkował wóz na słupie. Równolegle do słupa i w pionie! [FOTO]

Miliard pękł w Rudzie Śląskiej. Miasto planuje rekordowy budżet na 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button