Nie żyje Stanisław Tym – Legendarny Aktor, Satyryk i Scenarzysta
Stanisław Tym, który zmarł w wieku 87 lat, był jednym z wybitniejszych twórców polskiej kultury. Jego kariera obejmowała niemal wszystkie dziedziny sztuki – od aktorstwa, przez satyrę, aż po literaturę. Jako artysta, w swojej twórczości potrafił łączyć inteligentny humor z głęboką refleksją nad rzeczywistością, a jego filmy i skecze pozostaną w pamięci wielu pokoleń.
Wczesne Lata i Kariera
Stanisław Tym urodził się 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. W latach 50. XX wieku studiował chemię na Politechnice Warszawskiej. Relegowany z uczelni, przez kilkanaście miesięcy pracował jako robotnik w zakładach „22 Lipca”. W latach 1956-57 podejmował kolejno studia: na Wydziale Przetwórstwa w SGGW, na wydziale rysunku i prac ręcznych studium nauczycielskiego w Warszawie i ponownie na Wydziale Chemii.
W 1958 został przyjęty na Wydział Aktorski warszawskiej PWST. W 1960 związał się ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS). W następnych latach współpracował także z innymi warszawskimi kabaretami. Był m.in. członkiem kabaretu „Dudek”. W tym kabarecie był m.in. autorem skeczu „Ucz się, Jasiu” czyli „Wężykiem, Wężykiem” z niezapomnianymi Wiesławem Gołasem i Janem Kobuszewskim.
W latach 70. współpracował ze Stanisławem Bareją. Był współautorem scenariuszy i odtwórcą głównych ról w najsłynniejszych komediach Barei.
„Rejs” „Miś” i „Rozmowy Kontrolowane” – Kultowe Role
Stanisław Tym zasłynął przede wszystkim z ról w filmach, które do dziś uważane są za klasyki polskiej kinematografii.
„Rejs” (1970) w reżyserii Marka Piwowskiego, stał się symbolem absurdu i surrealistycznego humoru w polskiej kinematografii. Film, pełen absurdalnych sytuacji, zyskał miano filmu kultowego.
„Miś” (1980) Stanisława Barei, gdzie Stanisław Tym zagrał postać prezesa Klubu Sportowego „Tęcza”. Film ten, jest pełen humoru i politycznych aluzji.
„Rozmowy kontrolowane” (1991) – filmu w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego – w pewnym sensie kontynuacja Misia Tym zagrał jedną z kluczowych ról, łącząc w niej specyficzny humor z dramatyzmem sytuacji.