Kategorie

Niesamowite! Studenci z Politechniki Śląskiej zbudowali łazik [ZDJĘCIA]

Grupa studentów Politechniki Śląskiej skonstruowała niezwykłego robota do eksploracji planet. Ich marsjański łazik Phoenix I zdobył wysokie miejsce w European Rover Challenge, największych w Europie międzynarodowych zawodach robotyczno-kosmicznych dla studentów z całego świata.

 

 

Prędzej wytypowalibyśmy szóstkę w totka, niż przewidzieli to, co stało się w 2018 roku! Zobaczcie nasz subiektywny przegląd newsów

TOP 5 SILESIA FLESZ: PODSUMOWANIE 2018 ROKU

W European Rover Challenge 2018 nasi studenci debiutowali i zajęli 19 miejsce na 65 drużyn z 20 krajów. Po kilkumiesięcznych eliminacjach musieli sprawdzić się w 4 konkurencjach. Pierwsza to science task, w której  zadaniem robota marsjańskiego jest pobranie z głębszych warstw Mars Yardu próbki gleby i zabezpieczenie jej do badania.

Powiązane artykuły

Druga konkurencja, maintenance task polegała m.in. na pokonaniu przez łazika wytyczonej trasy, przełączaniu włączników do właściwych pozycji, pomiarze parametrów elektrycznych i obserwacji paneli kontrolnych. W zadaniu collection task robot pokonywał trudną drogę, szukał ukrytego przedmiotu i przetransportowywał go w wyznaczone miejsce.

Czwartym wyzwaniem był traverse task – zespoły musiały dotrzeć robotem do wskazanych miejsc na terenie Mars Yardu. Zawody odbyły się w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

– Konkurs był nie lada wyzwaniem, ale też możliwością przetestowania unikatowego podwozia gąsienicowego oraz autorskiego manipulatora i próbnika. Konkurencja była spora, dlatego jako debiutanci cieszymy się z 19 miejsca w zawodach, to dla nas wielkie doświadczenie i przygodaW kolejnych latach chcemy zmodernizować łazik i walczyć o wyższe miejsce na podium – mówi Marcin Nagi, koordynator ds. organizacji Silesian Phoenix.

Niesamowite! Studenci z Politechniki Śląskiej zbudowali łazik [ZDJĘCIA]
Niesamowite! Studenci z Politechniki Śląskiej zbudowali łazik [ZDJĘCIA] (fot. UM Gliwice)
Silesian Phoenix tworzy dwóch opiekunów i czternastu studentów Wydziału Mechanicznego Technologicznego, Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, należących do międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH.

Zespół działa przy Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn na Politechnice Śląskiej. Projekt realizowany przez Silesian Phoenix został objęty patronatem Miasta Gliwice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button