reklama
Kategorie

Noc Muzeów 2024. Najciekawsze propozycje na 18 maja i nie tylko

Noc Muzeów 2024: w sobotę 18 maja kolejna edycja uwielbianego przez miłośników sztuki święta, podczas którego pod osłoną nocy będzie można zwiedzać muzea i galerie. Noc Muzeów 2024 przypada 18 maja, ale pierwsze imprezy odbędą się już w piątek 17 maja. Macie już plany, gdzie się wybrać? Jeżeli nie, to zobaczcie, co wypatrzyliśmy wśród całej masy świetnych propozycji w województwie śląskim i co szczególnie nas zaciekawiło.

Ale wpierw parę zdań o historii tego wydarzenia. Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

reklama

Noc muzeów w Zabrzu

  • W Noc Muzeów skorzystać będzie można z wyjątkowej i niepowtarzalnej okazji, by zwiedzić po zmroku Sztolnię Królowa Luiza i Kopalnię Guido.
  • W Noc Muzeów można wybrać się także do Szybu Maciej. Podczas wyjątkowego zwiedzania z przewodnikiem pod osłoną nocy, będzie można poznać niezwykle ciekawą historię obiektu, a także zdobyć wyjątkowe nagrody. Wydarzenie odbywa się w całkowitej ciemności. Koniecznie należy zabrać ze sobą własne latarki.
  • Na Noc Muzeów zaprasza również Park Techniki Wojskowej. Będzie możliwość zrobienia zdjęć pojazdów wojskowych nocą, w niezwykłym oświetleniu. Uczestnicy będą bawić się racami, flarami, reflektorami i świecami dymnymi.

Noc Muzeów w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

Tutaj zobaczycie archiwalne zbiory dotyczące powojennej architektury XX wieku! Instytut Dokumentacji Architektury BŚ zaprasza na Noc Muzeów 2024.

W sobotę od godziny 17:00 będzie można odwiedzić archiwum Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej 12. Pracownicy Instytutu przybliżą jego działalność, pokażą interesujące obiekty ze zbiorów oraz odpowiedzą na pytania.

reklama

Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej już od ponad 10 lat prowadzi działalność dokumentacyjno-archiwizacyjną, naukową i popularyzatorską, realizując szereg projektów badawczych, wydawniczych, filmowych i wystawienniczych, poświęconych dziedzictwu architektury Górnego Śląska 2 połowy XX wieku. Wśród ostatnio zorganizowanych wydarzeń wymienić można spotkania z cenionymi autorami publikacji architektonicznych – Grzegorzem Piątkiem oraz Anną Cymer; a także spacer architektoniczny po Pałacu Młodzieży w Katowicach, inaugurujący cykl oprowadzań po obiektach związanych z edukacją z terenu Katowic.

– Tegoroczna Noc Muzeów upłynie nam pod znakiem tajemnic, a to za sprawą gry terenowej pt. „Dom Tajemnic”, która odbędzie się w budynku Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, w którym to mieści się nasza siedziba. Miejsca na uczestnictwo w grze niestety już się wyczerpały, ale wciąż zapraszamy do odwiedzenia Instytutu oraz naszego archiwum. Nasi pracownicy z chęcią oprowadzą Państwa po naszych zbiorach, wśród których można znaleźć dzieła wybitnych śląskich architektów, m.in. cały dorobek Pracowni Projektów Budownictwa Ogólnego, prowadzonej przez Henryka Buszko i Aleksandra Frantę, dorobek Juranda Jareckiego, Jerzego Gottfrieda czy Stanisława Kwaśniewicza” – mówi Dominika Śliwińska, zastępca kierownika Instytutu Dokumentacji Architektury BŚ.

Oprócz dokumentacji, w Instytucie znajdują się pamiątki po znanych architektach związanych z kształtowaniem powojennego krajobrazu Górnego Śląska. Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej zaprasza do odwiedzin w Noc Muzeów 18.05.24 w godzinach 17:00 – 20:00, ul. Francuska 12, pokój 111 (parter). Wstęp wolny.

Noc Muzeów w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie przygotowało wiele atrakcji dla najmłodszych i dorosłych. W trakcie Nocy Muzeów będzie można zwiedzać wszystkie wystawy, a dodatkowo wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Zajrzeć tam, gdzie na co dzień nie można wejść, poznać naszych pracowników, skorzystać z ciekawych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Spotkania z kuratorami wystaw, koncert, spotkanie z historią neandertalczykiem, warsztaty i zabawy plastyczne, kiermasz wydawnictw i wiele innych wydarzeń czeka na gości 18 maja od godziny 18.00 do 01.00.

Byzuch u Ferdynanda

Zwiedzanie terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice” z elementami mitologii śląskiej. Teren zewnętrzny / 18.30-19.30 / 20.30–21.30 oprowadzanie z audio deskrypcją, dostępne dla osób niewidomych / 22.30–23.30 / zbiórka na placu Grubiorza / jednorazowo może uczestniczyć 30 osób / obowiązują zapisy mailowe: przewodnicy@muzeumslaskie.pl

Koncert Orkiestry Dętej „Katowice”

Orkiestra Dęta Katowice, kontynuatorka tradycji orkiestr górniczych, z okazji Nocy Muzeów zagra utwory ze swojego repertuaru. Będzie można posłuchać melodii ludowych, pełnych werwy marszy oraz wybranych utworów z repertuaru muzyki popularnej i filmowej.

19.00–20.00 / plac Grubiorza

Kiermasz wydawnictw

Jak co roku w trakcie nocnego kiermaszu będzie można kupić książki i pamiątki po okazyjnych cenach.

18.00–24.00 / teren zewnętrzny

Instalacja Azyl
18.00-01.00 / plac Fajrant
Koncert Boogie Boys
23.30-00.30 / teren zewnętrzny

INSTALACJA AZYL

Instalacja interaktywna „Azyl” reprezentowała polską studencką scenografię na PQ23 w Pradze i została wyróżniona nagrodą Responsivness to Urgencess (Reagowania na bieżące problemy). Autorką koncepcji i laureatką wyróżnienia jest Ksenia Makała – studentka V roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Instalacja jest próbą stworzenia bezpiecznej przestrzeni. Zadaszenie pełni funkcję schronienia, rozciągając się nad przechodniami. Zapewnia cień, chroni przed deszczem i reaguje na zmienne warunki atmosferyczne, zmieniając się pod wpływem wiatru i wpuszczając promienie słońca. Praca ta stanowi kontrast dla istniejącego, spójnego otoczenia architektonicznego, wnosząc element zaskoczenia i nowatorskiej formy. W kontekście obecnego kryzysu i wojny na Ukrainie, „Azyl” odnosi się do rzeczywistości osób przybywających z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu schronienia i bezpieczeństwa. Praca Makały ukazuje świadomość zagrożenia i braku kontroli, które towarzyszą tym osobom w życiu codziennym.
Praca Kseni Makały została doceniona przez jury PQ32 za „poetycki kontrast pomiędzy realnością a metaforą i umiejętność odniesienia się do kwestii kryzysu z niezwykłą prostotą i wnikliwością. Na górze – ulotny dach oferuje bezpieczeństwo, a jednak nie daje poczucia stabilizacji. Na dole – ludzka solidarność, która pozwala zaspokoić głód, ugasić pragnienie i ochronić przed zimnem, zarazem bezpieczna i nietrwała”.
Działania towarzyszące instalacji Azyl w holu Łaźni:

  • 18.00-19.00 Spotkanie autorskie z udziałem prof. Marka Chowańca, Kseni Makały, dr Krystyny Mogilnickiej, Karoliny Dziełak-Żakowskiej
  • 19.30-21.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzone przez Ksenię Makałę i Annę Wańtuch, podczas których uczestniczy będą mogli indywidulanie dokończyć hasło otwarte „Mój AZYL …”
  • 22.00-23.00 Poczęstunek kawą i herbatą
  • 19.30-24.00 Dostępność strefy interaktywnej instalacji
WYKŁADY

„Shoty ze sztuką”

20-minutowe spotkania, podczas których muzealnicy pokażą, jak można „czytać” dzieło sztuki. Zastanowimy się nad tym, czy interpretacja zawsze jest dowolna, czym różni się atrybut od symbolu i jakie były źródła inspiracji twórców. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie: jak odnaleźć się w mnogości technik graficznych?

/ 18.30–23.00 / Czytelnia / poziom -2a

  • 18.30 „ZIEMSKIE / BOSKIE – spojrzenie na sacrum”, Andrzej Holeczko-Khiel.
  • 19.30 „Co autor miał na myśli? Jak rozumieć sztukę współczesną”, Joanna Szeligowska-Farquhar.
  • 20.30 „Paryż modernistów Europy Środkowej oczami komparatysty”, dr Michał Burdziński.
  • 21.30 „Odczytywanie dzieła sztuki – metoda Erwina Panofsky’ego”, Magdalena Niziołek.
  • 22.30 „Z czym mamy do czynienia – rozpoznawanie technik graficznych”, Łukasz Szostkiewicz.
  • „Z Neandertalu po Nagrodę Nobla, czyli o karierze neandertalczyka”. Wykład prof. dr hab. Iwony Sobkowiak-Tabaki z Wydziału Archeologii UAM. Jeszcze kilkanaście lat temu neandertalczycy byli często postrzegani jako prymitywni, o ograniczonych zdolnościach intelektualnych i technicznych, będący jedynie odległymi kuzynami współczesnego człowieka. Tylko niewielka grupa naukowców rozważała możliwość krzyżowania się obu gatunków Homo, podczas gdy inni uważali to jedynie za spekulacje. „Kariera” Homo sapiens neanderthalensis nabrała tempa dopiero po 2010 roku, kiedy to zespół badawczy z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku, pod kierownictwem profesora Svante Pääbo, w pełni rozpoznała genom neandertalczyków. Co istotne, badania wykazały, że każdy z nas jest ich spadkobiercą i nasze DNA zawiera od 1 do 2% genów pochodzących od neandertalskich przodków. Podczas wykładu odkryjemy, w jakich warunkach neandertalczycy żyli, jakie narzędzia wytwarzali, jak polowali, co spożywali, dlaczego wyginęli oraz co przekazali nam w spadku.

/ 19.00–20.00 / sala A / poziom -3

„Sztuka Głuchych – jak ją zrozumieć? O symbolice w sztuce nurtu Deaf Art.

Michał Justycki / prelekcja z prezentacją multimedialną. Analiza dzieł g/Głuchych artystów tworzących w nurcie De’VIA pozwoli na wyjaśnienie symboli pojawiających się w ich dziełach, wynikających z doświadczeń osób g/Głuchych w Polsce, Stanach Zjednoczonych i innych częściach świata / wykład w PJM tłumaczony na język polski mówiony.
/ 19.30–20.30 / sala B / poziom – 3

Projekcja filmu na 95-lecie Muzeum Śląskiego w Katowicach

/ 18.00-01.00 / foyer poziom -4

Projekcje filmów z cykl „Dzieła utracone”

/ 20.30-22.30 / Sala B / poziom -3

Cykl został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–2023.

W czasie pokazów organizowanych podczas Nocy Muzeów zostaną zaprezentowane 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos, opowiadające historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginionych z polskich muzeów w czasie ostatniej wojny. Rzeźba „Diana” dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie – „Portret młodego mężczyzny w peruce” namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury. „Gitara” – praca Picassa utracona z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz „Autoportret” Jacka Malczewskiego, należą do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Państwo Polskie na całym świecie od zakończenia II wojny światowej. Popularyzacja tematyki strat wojennych, opowiadanie historii obiektów utraconych, pokazywanie zakończonych sukcesem spraw restytucyjnych wyraźnie przyczynia się do odnajdywania i odzyskiwania kolejnych poszukiwanych zabytków.

  • „Diana”, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 20’04” (rzeźba Jeana A. Houdona). Tematem filmu są dzieje rzeźby „Diana” dłuta Jeana A. Houdona, która znajduje się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Stanisław August przedstawia swojemu dworowi popiersie Diany – nowy nabytek do jego kolekcji dzieł sztuki. W planie współczesnym opowiedziane są dzieje odzyskania przez polskie władze zrabowanego podczas wojny popiersia, które odnalazło się w ofercie wiedeńskiego domu aukcyjnego.
  • „Portret mężczyzny”, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 28’14” (obraz Krzysztofa Lubienieckiego). Historia odnalezienia przez polskie władze, przy wydatnej pomocy FBI, zarabowanego przez Niemców, obrazu pędzla Krzysztofa Lubienieckiego. Opowieść rozgrywa się w dwóch planach czasowych – współcześnie i w roku 1728, kiedy to Lubieniecki przygotowuje się do namalowania obrazu.
  • „Gitara”, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 23’26” (kolaż Pabla Picassa). Październik 1923. Do willi Witkacego w Zakopanem przyjeżdża tajemniczy gość, przedstawiający się jako marszand i kolekcjoner sztuki Mieczysław Sierpski. W walizce wypełnionej pracami różnych twórców ma także grafikę Pabla Picassa „Gitara” – pozostawia ją gospodarzowi w dowód wdzięczności za namalowanie swojego portretu. Dzięki Witkacemu i Władysławowi Strzemińskiemu praca trafia do tworzonego w Łodzi Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im J.K Bartoszewiczów. Ostatnie sekwencje filmu ukazują niszczenie oraz rabowanie przez Niemców w 1939 r. eksponatów Muzeum. „Gitary” Picassa do tej pory nie odnaleziono.
  • „Autoportret”, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 21’47” (obraz Jacka Malczewskiego). „Autoportret” Jacek Malczewski malował w czasie, gdy jego małżeństwo przechodziło kryzys. Malarz przeżywał wtedy romans z Marią Balową, którą także uwiecznił w kilku swoich obrazach. Film ukazuje malarza w tym właśnie okresie, gdy zdaje on sobie sprawę, że jest na życiowym zakręcie.
INNE AKTYWNOŚCI

„Trzy kolory i wystarczy” warsztaty plastyczne dla dzieci od 5 roku życia / warsztaty dostępne dla dzieci głuchych i słabosłyszących.

Tematem zajęć warsztatowych będzie mieszanie barw z wykorzystaniem barw podstawowych. Do dyspozycji uczestników będą wykadrowane fragmenty obrazów ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Podążając za instrukcją dzieci wypełnią kształty barwami podstawowymi, a następnie zmieszają je ze sobą tworząc barwy pochodne. To działanie w prosty sposób pozwoli uczestnikom zapoznać się ze sposobem mieszania barw. W sali edukacyjnej prezentowane będą reprodukcje oryginalnych obrazów. Do zajęć można dołączyć w dowolnej, dogodnej dla siebie porze. Technika: pastele olejne

/ 18.00–22.00 / sala C / poziom -3

Zwiedzanie pracowni konserwacji z elementami warsztatowymi

Jak co roku będzie można podejrzeć tajniki pracy konserwatora zabytków, obejrzeć specjalistyczny sprzęt, zapytać o ciekawostki. A chętni będą mogli wczuć się w rolę konserwatora podczas drobnych ćwiczeń warsztatowych.

/ 18.00–24.00 / pracownia konserwacji / poziom -2

Pokaz gier drewnianych z możliwością zakupu w sklepie muzealnym.

/ poziom -4

Koncert Muzealnego Chóru Społecznego „Muzyka w dialogu: głos i klawisze”

W programie współczesne pieśni chóralne z towarzyszeniem fortepianu.

Wykonawcy: Muzealny Chór Społeczny, Elżbieta Ryś – fortepian, Krzysztof Dudzik – dyrygent. Koncert z muzyką o niezwykle szerokim przekroju. Zabrzmią współczesne opracowania pieśni ludowych, miłosne pieśni żydowskie, rytmy bałkańskie i brzmienia musicalowe. A wszystko okraszone radością wspólnego muzykowania – charakterystyczną dla Muzealnego Chóru Społecznego.

/ 20.00-20.30 i 21.30–22.00 / sala audytorium / poziom – 3

WYSTAWY

Wystawa Co to jest? Zagadki etnograficznego magazynu

Każdy obiekt, który trafia do muzeum staje się przedmiotem badań i analiz. Czasem są to prawie detektywistyczne dociekania. I bywa, że nawet muzealnikom nie udaje się rozpoznać do czego były używane przedmioty w przeszłości. Podczas Nocy Muzeów uczestnicy zobaczą niezwykłe przedmioty z etnograficznych kolekcji i będą mogli odgadywać, do czego służyły naszym przodkom.

/ 18.00-01.00 / poziom -4, sala H / wystawa dostępna także dla osób niewidomych.

Fotoplastykon z seansem Paryż Chopina. Podróż do trzeciego wymiaru.

Prezentacja w fotoplastykonie zostanie rozszerzona o gablotę z zabytkowymi obiektami związanymi ze stereofotografią (przeglądarki z XIX i XX wieku, stereopary, aparat fotograficzny stereoskopowy), przybliżającymi tę mało znaną technikę. Pracownicy Działu Dokumentacji Mechanicznej będą pełnić dyżur przy obiekcie i odpowiadać na pytania zwiedzających.

/ 18.00-01.00 / wystawa „Chopinowi Duda Gracz” / poziom -4

  • Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800–1945 / poziom -2

  • Galeria plastyki nieprofesjonalnej / poziom -2

  • Galeria śląskiej sztuki sakralnej / poziom -4

  • Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów / poziom -4

  • Na tropie Tomka / Stolarnia

  • Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach / poziom -2

  • Wojny Nigdy Dość! / poziom -2

  • Chopinowi Duda-Gracz / poziom -4

  • Spojrzenie z góry. Z archiwum Wandy Rutkiewicz / poziom -4

  • Polana, Lech Majewski / hol centralny

  • 200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia / Stolarnia, Spichlerz

  • Paryż Chopina / z mini ekspozycją towarzyszącą Podróż do trzeciego wymiaru / fotoplastykon -4

  • False flag, Jadwiga Janowska / wystawa zewnętrzna, plac Fajrant

Informacje dodatkowe:
  • Wejście będzie bezpłatne.
  • W Noc Muzeów Muzeum Śląskie będzie otwarte od 18:00 do 01:00 (ostatnie wejście o 24:00). Wcześniej w tym dniu, muzeum nie będzie otwarte dla zwiedzających.
  • Oba parkingi Muzeum Śląskiego (podziemny i zewnętrzny) będą czynne zgodnie z Regulaminem.

Noc Muzeów w Rudzie Śląskiej

„Każdy mo swojego ptoka, czyli śląskie hobby” – to hasło tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. W tegorocznej Nocy Muzeów weźmie również udział Muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej działające przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Kochłowicach. Udział w rudzkiej Nocy Muzeów jest bezpłatny, potrwa ona w godz. od 16.00 do 23.00.

– Nasze muzeum we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza pragnie zaprosić na wieczór pełen atrakcji – zaznacza Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. – Impreza zgromadzi ludzi z pasją, rękodzielników oraz artystów, którzy chętnie podzielą się z uczestnikami swoimi pasjami, odkryją sekrety zainteresowań i zaprezentują perły swych kolekcji. Do magazynów sięgną także rudzcy muzealnicy prezentując podczas otwarcia wystawy eksponaty dokumentujące rozmaite hobby. Nie zabraknie też koncertów, warsztatów dla dzieci i dorosłych, prezentacji gry w skata, zajęć w „etnołogródku” i wielu innych atrakcji – dodaje.

  • W Muzeum Miejskim tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 16.00 otwarciem wystawy czasowej „Każdy mo swojego ptoka, czyli śląskie hobby”. Następnie odbędą się wykład dr hab. Doroty Świtały-Trybek (godz. 16.10) oraz występ Ślązaka Roku 2007 Norberta Klosy (godz. 16.30). O godz. 16.45 zaplanowany został występ Edwarda Jona – laureata konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku w 2008 r. a o godz. 17.00 muzykowanie na akordeonie i opowieści Józefa Osmendy o kolekcji akordeonów. O swojej pasji ornitologicznej opowie Marek Faber z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza oraz zaprezentuje fotografie (godz. 17.40). Nie zabraknie też koncertu Grzegorza Płonki (godz. 18.20) oraz koncertu Orkiestry Dętej KWK „Pokój” pod batuta Jacka Kampy o godz. 20.00.
  • W tym samym czasie wiele atrakcji czekać będzie na odwiedzających także w sali gimnastycznejI Liceum Ogólnokształcącego, gdzie już o godz. 16.00 zostaną ustawione stanowiska prezentujące tradycyjne i współczesne hobby z udziałem twórców ludowych. W placówce odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i młodzieży (o godz. 16.00, 16.50 i 17.40) oraz pokaz walki zapaśniczej zawodników ZKS „Slavia” Ruda Śląska (godz. 18.30). Z kolei o godz. 19.30 rozpocznie się nauka gry w skata, czyli warsztaty prowadzone przez członków Polskiego Związku Skata Okręgu Zabrze.
  • Natomiast w muzealnym „etnołogródku” atrakcje rozpoczną się także o godz. 16.00 i potrwają do godz. 19.00. Można będzie dowiedzieć się ciekawostek związanych z działalnością śląskich hobbystów takich jak: hodowcy gołębi i kanarków, działkowców i kolekcjonera rowerów. Nie zabraknie też ekspozycji zabytkowych rowerów, kącika gier i zabaw dla dzieci oraz atrakcyjnej niespodzianki, a także prezentacji dawnych sprzętów  gospodarskich.

Wstęp wolny. Na część wydarzeń obowiązują rezerwacje. Szczegóły na plakacie oraz pod nr telefonu: 32 248 44 57.

Noc Muzeów organizowana przez Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej we współorganizacji z I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza objęta została dofinasowaniem ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Drugą instytucją włączającą się w tegoroczne obchody Nocy Muzeów jest III Liceum Ogólnokształcące w Kochłowicach przy ul. Oświęcimskiej 90, gdzie atrakcje w ramach Nocy Muzeów zostały zaplanowane na 17 maja w godz. od 17.00 do 23.00. Poza zwiedzaniem wystawy stałej, będzie można wykonać pamiątkowe fotografie w fotobudce, a na najmłodszych czekać będą różne niespodzianki.

Warto wspomnieć, że na terenie placówki od lat działa przyszkolne Muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej, nauczycielki historii, dzięki zaangażowaniu której powstało to miejsce. „Pela”, bo tak ją nazywano, była założycielką szkolnej Izby Pamięci i Tolerancji. Do zbierania eksponatów mających związek z historią, głównie Rudy Śląskiej, zachęcała swoich uczniów, ale część z nich zdobywała sama. Eksponaty zaczęto gromadzić w 1969 roku.

Noc Muzeów w Siemianowicach Śląskich

17 maja (piątek) Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich otwiera dla nas swoje podwoje w nietypowych godzinach, aby razem świętować Europejską Noc Muzeów! W tym roku przygotowaliśmy kilka wyjątkowych wydarzeń:

  • 19:00 – Wernisaż wystawy „Zwidzenia III” – prace studentów Wydziału Grafiki Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych – oparte na siemianowickich legendach,
  • 20:00 – Wernisaż wystawy malarstwa Macieja Bieniasza – Współorganizowanej z Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach,
  • – Maciej Bieniasz, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, zasłynął z precyzyjnego realizmu, w którym przemycał głębokie treści egzystencjalne, społeczne i religijne. Jego obrazy, często mroczne i niepokojące, skłaniają do refleksji nad przemijaniem, śmiercią, sensem życia, alienacją, konformizmem i władzą. Artysta nie stronił od przedstawiania trudnych realiów PRL-u i późniejszej Polski. Jednocześnie głęboka wiara katolicka prowadziła go do eksplorowania motywów biblijnych i religijnych, nadając jego pracom wymiar duchowy.
  • 21:00 – Gra Muzealna „Et omnia”.
    – Gra muzealna pt. „Et omnia” będzie interaktywnym wydarzeniem na terenie Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, łączącym w sobie elementy gry terenowej, questu i gry fabularnej na żywo. Łaciński zwrot „et omnia” nawiązuje do biblijnego motywu marności świata („Vanitas vanitatum et omnia vanitas”), ale jednocześnie jego przekład „I wszystko” odnosić można do popularnych współczesnych kolokwialnych powiedzonek (jak właśnie polskie „I wszystko” rozumiane jako „I tyle” lub „Temat zamknięty” czy angielskie „Period”). Gra postawi przed uczestnikami pytanie, czy prastary motyw kulturowy ma adekwatne zastosowanie w obecnej dobie oraz, przeplatając ironię z patosem, zaproponuje refleksję nad sensem samego zadawania pytania o sens egzystencji.
    W grze mogą brać udział drużyny liczące od 2 do 6 osób.

21:30 – Noc Poetów 2024
Podczas Nocy Poetów swoje utwory tradycyjnie już zaprezentują zaproszeni poeci ze Śląska i okolic – m. in. Jan Engler – całość muzycznie uświetni Adam Bul.

Tyska Noc Muzeów 2024

Także i Muzeum Miejskie w Tychach wraz ze swoim oddziałem, Tyską Galerią Sportu, przygotowało osiem propozycji, zapraszając na tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów.

  • odkrywanie tajemnic niezrealizowanego osiedla „Stella”,
  • nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa „Zegrōdka w kastlikach”,
  • wycieczka rowerowa między przysiółkami wsi Tychy śladem Szlaku Miejskiego Tychy w towarzystwie PTTK Gronie,
  • zwiedzanie obiektów sportowych: Stadionu Zimowego z hokeistą Adrianem Parzyszkiem,
    Areny Lekkoatletycznej, Stadionu Miejskiego i Tyskiej Galerii Sportu z medalistką olimpijską, lekkoatletką Lucyną Kałek,
  • Wielki Test Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich (z atrakcyjnymi nagrodami),
    zwiedzanie Stadionu Miejskiego i wystawy stałej Tyskiej Galerii Sportu w wyjątkowej, wieczornej scenerii,
  • dla najmłodszych „zielone” warsztaty.

Wiślańskie Noce Muzeów

W Wiśle Noc Muzeów postanowiono wydłużyć i potrwa tam ona nie jedną, a aż trzy noce, od 17 do 19 maja.

Aż 16 biorących udział w tym wydarzeniu placówek oprócz swoich stałych wystaw przygotowało dla odwiedzających liczne atrakcje. M.in. podczas Wiślańskich Nocy Muzeów będzie można zobaczyć wnętrze Zapory Wodnej na Jeziorze Czarniańskim, zagrać w rodzinną grę terenową, spotkać cesarza Franciszka Józefa, spróbować upiec i zdegustować świeżo pieczonego placka z blachy popijanego herbatą z zielin, czy zaglądnąć w zakamarki rezydencji prezydenta.

– To wydarzenie z roku na rok przybiera na sile, udaje się włączać w akcję coraz większą ilość placówek i zachęcić do odwiedzenia wyjątkowych miejsc w Wiśle, coraz większą liczbę turystów, jak i samych mieszkańców. Niezmiernie mnie to cieszy, bo naprawdę mamy się czym pochwalić. Mamy w Wiśle miejsca, muzea związane z tradycją, kulturą, folklorem, ale i te, które poruszają zupełnie odmienną tematykę, jak np. Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu – mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Z pewnością będą to dwie noce pełne wyjątkowych wrażeń i doświadczeń, niespotykanych podczas standardowego zwiedzania.

Warto podkreślić, że Wiślańskie Noce Muzeów to nie tylko zwiedzanie stałych i czasowych wystaw dostępnych w poszczególnych placówkach, ale i bogata oferta warsztatów, możliwość zagrania w gry terenowe w niestandardowych przestrzeniach, takich jak np. Miejska Bibliotek Publiczna im. J. Śniegonia. To również zwiedzanie przez smakowanie, czyli poznawanie historii nie tylko tej pisanej i mówionej, ale i tej przekazywanej poprzez smak i zapach oraz wiele, wiele innych atrakcji – zachęca Anna Łupieżowiec dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury.

Placówki biorące udział w Wiślańskich Nocach Muzeów:
  • Rezydencja Prezydenta RP – Zamek w Wiśle,
  • Zapora Wodna na Jeziorze Czerniańskim,
  • Pałacyk Myśliwski Habsburgów,
  • Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”
  • Wiślańskie Centrum Kultury,
  • Centrum Edukacji Ekologicznej,
  • Miejska Bibliotek Publiczna im. J. Śniegonia,
  • Habsburska Osada Gospodarcza „u Początków Wisły”,
  • Galeria „U Dziadka”,
  • Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych im. Ppłk. A. Pilcha,
  • Galeria „U Niedźwiedzia” Stowarzyszenia Grupa Twórców Wiślanie,
  • Muzeum Narciarstwa,
  • „Stolica Pradziadków” – Muzeum Kuchni regionalnej,
  • Browar Wisła,
  • Galeria Figur Czekoladowych w cukierni „U Janeczki”,
  • Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego

Wszystkie atrakcje i wejścia są bezpłatne, lecz na niektóre obowiązują zapisy. Szczegółowy program warto śledzić na wydarzeniu Wiślańskie Noce Muzeów utworzonym na profilu facebookowym.

Noc Muzeów w zabytkowej siłowni Koksowni Bytom

W sobotę18 maja z okazji Nocy Muzeów Koksownia Bytom po raz kolejny udostępni zwiedzającym budynek zabytkowej siłowni. To tam swoją siedzibę będzie miało Muzeum Koksownictwa, które dziś działa online. Udział w wydarzeniu to unikatowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć miejsce, które tworzy przemysłową historię Śląska. Siłownia (elektrownia) dawnej Huty Bobrek, która cały czas służy Koksowni Bytom to niesamowita przemysłowa przestrzeń, gdzie czas zatrzymał się w latach 30. XX wieku. Docelowo, siłownia będzie jedną z głównych atrakcji Muzeum Koksownictwa, które w wersji wirtualnej działa od 2022 roku z inicjatywy Koksowni Bytom, mecenasa projektu. Gratka dla historyków i miłośników przemysłu – W ubiegłym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w obchodach Nocy Muzeów. Możliwość zwiedzania spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Bytomia i miłośników industrialu – wszystkie darmowe bilety zostały zarezerwowane w mniej niż minutę – mówi Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom i dodaje: – Na co dzień zwiedzanie tego miejsca jest niemożliwe, bo siłownia cały czas pracuje. Koksownia zagrała z największa orkiestrą na świecie O tym jak dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość wizyty w Koksowni Bytom można było przekonać się w trakcie tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji Koksownia Bytom wystawiła na licytację voucher dla czterech osób na nocne zwiedzanie swojej siedziby. Licytację wygrała Pani Barbara wpłacając 1575 zł
– Cieszymy się, że mogliśmy gościć grupę miłośników industrialnych przestrzeni i jednocześnie wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – mówi Rafał Szostok.
Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć zabytkowy budynek siłowni w Noc Muzeów? Noc Muzeów w siłowni dawnej Huty Bobrek to wydarzenie darmowe, na które obowiązują zapisy. Aby wziąć udział w oprowadzaniu należy wysłać zgłoszenie (imię nazwisko i numer telefonu) na adres: kontakt@muzeumkoksu.pl. Zapisy trwałyod wtorku, 14 maja od godz. 8:00, decyduje kolejność zgłoszeń. Z powodu ograniczonej liczby miejsc, jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki – uprzedzili organizatorzy.
– W trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oprowadzanie będzie odbywać 20-osobowej grupie. Każda osoba przed wejściem do budynku przejdzie także krótkie szkolenie BHP oraz otrzyma kask i kamizelkę. Na zwiedzanie zapraszamy osoby, które ukończyły 18 lat – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Śląskiego Holdingu Przemysłowego, którego częścią jest Koksownia Bytom.
Ze względu na industrialny charakter i aktualny stan przestrzeń siłowni nie jest przystosowana do osób z niepełnosprawnością ruchową. Wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia Gmach siłowni dawnej Huty Bobrek to wyjątkowy zabytek na mapie Bytomia. – Budynek siłowni, w którym znajdowała się elektrownia i szatnia o wymiarach 116 m na 24,5 m, powstał w dwóch etapach. Część południową zbudowano w 1900 roku, zaś północną około 1907 roku. Mimo różnicy kilku lat całość obiektu została wykonana w stylu neoromańskim. Fasada budynku jest dwukondygnacyjna. Jej górną część ozdobiono arkadami o zaostrzonych łukach – mówi Tomasz Sanecki, bytomski historyk. – Budynek ze względu na wartość historyczną jako obiekt architektury przemysłowej został wpisany do rejestru zabytków 7 listopada 1984 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach – dodaje.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button