REKLAMA
Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacje

Noc Muzeów w Bielsku-Białej

Nocne zwiedzanie w Bielsku Białej. Wszystko w ramach Nocy Muzeów, która startuje już za kilka godzin. Bielsko-Biała oferuje kilka miejsc. Jakie to miejsca? Szczegóły poniżej.

 

Muzeum archeologicznie

Noc Muzeów to wydarzenie towarzyszące Międzynarodowemu Dniu Muzealnika obchodzonemu właśnie 18 maja. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej dedykuje ten dzień Archeologii Bielska-Białej. Zwiedzający Zamek Sułkowskich przy ul. Wzgórze 16 w godz. 16.00–22.00 będą mogli zapoznać się m.in. z wystawą w atrium prezentującą dotychczasowe efekty badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych od kilku dziesięcioleci na terenie Bielska-Białej. Wejście dziś za symboliczną kwotę 2 zł.

W Ratuszu i schronie

Po raz kolejny w czasie Nocy Muzeów otwiera się bielski Ratusz przy pl. Ratuszowym 1. Dla zwiedzających w godz. 17.00-23.00 dostępny będzie gmach oraz schron w Parku za Ratuszem. Na miejscu pracownicy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Jakub Krajewski i Jacek Kachel będą przybliżać dzieje budynku i jego funkcje. O godz. 20.00 w Sali Sesyjnej zaplanowano koncert pt. Mateusz Krautwurst Solo Act w ramach trwającego w mieście Międzynarodowego Festiwalu Gospel w Bielsku-Białej, a na zakończenie zwiedzania o godz. 22.00 Jacek Kachel wygłosi wykład Bielsko-Biała jakiego nie znacie.

Plotąc szkolną nitkę dziejów 

Pod takim hasłem 18 maja w godz. 18.00-22.00 swoje podwoje otwiera Bielska Szkoła Przemysłowa przy ul. Teodora Sixta 20. Będzie można poznać historię obiektu i ciekawostki z nim związane, obejrzeć zabytkowe pracownie, sale audytoryjne, interesujące detale architektoniczne. Zwiedzanie zaplanowano w grupach o godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00. W trakcie spaceru goście będą mieli okazję spotkać wybitnych chemików, którzy zaproszą na ekscytujące pokazy, oraz damy w oryginalnych kostiumach. 

U św. Stanisława gra terenowa

Od jakiegoś czasu można zwiedzać – indywidualnie i z przewodnikiem – zabytkowy kościół św. Stanisława BM w Starym Bielsku przy ul. św. Stanisława 6. Podczas Nocy Muzeów tę perłę średniowiecznej architektury i sztuki zdobniczej będzie można oglądać w godz.18.00-22.00 z przewodnikiem, wskazane zgłoszenia. Zaplanowano też zwiedzanie dzwonnicy z przewodnikiem w czterech turach maksymalnie po 10 osób/tura. Konieczne są rezerwacje, które będą przyjmowane do wyczerpania limitu.

Atrakcją będzie nocna gra terenowa adresowana do wszystkich osób zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu, poznawaniem lokalnej historii, współzawodnictwem, rozwijaniem sprawności intelektualnej i fizycznej. W grze mogą w brać udział zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy, np. rodzinne.

Ewangelicka Noc Muzeów

Po raz kolejny w nocne zwiedzanie włączyły się ewangelickie parafie z Bielska i Białej. 18 maja o godz. 18.00 w kościele ewangelickim w Bielsku przy pl. Marcina Lutra 12 zaśpiewa Bielski Chór kameralny pod dyrekcją Beaty Borowskiej. Przygotowana zostanie wystawa przedmiotów związanych z parafią i przez cały dzień będzie otwarty stary cmentarz przy ul. Frycza-Modrzewskiego.

W kościele ewangelickim w Białej przy ul. Stanisława Staszica 2 o godz. 20.00 zaplanowano koncert organowy ewangelickich pieśni, ok. 20.30 będzie wykład Piotra Keniga o rodzinie burmistrza Białej Rudolfa Seeligera i… związku Białej z kilkoma obiektami w kosmosie. Po godz. 21.00 odbędzie się spacer z przewodnikiem do grobu burmistrza i po cmentarzu ewangelickim w Białej. 

Co znajdziemy w archiwum?

Wzorem poprzednich lat i Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej przy ul. Józefa Piłsudskiego 43 zaprasza na Noc Muzeów w godz. 17.00-23.00. Dowiemy się tam, czym jest archiwum, co w nim się przechowuje, na jakim obszarze działa. Będzie można zobaczyć czytelnię naukową oraz magazyny archiwalne i poznać sposoby przechowywania i zabezpieczania materiałów archiwalnych. Przygotowana zostanie także wystawa tematyczna materiałów archiwalnych przechowywanych w archiwum. Odbywać się też będą archiwalne zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych.

Gry w BWA

Galeria Bielska BWA proponuje grę terenową Splot sztuk rozgrywaną w Willi Sixta i głównej siedzibie galerii. Każdy uczestnik otrzyma kartę gry z zadaniami, które poprowadzą go przez aktualne wystawy w obu budynkach przy ul. 3 Maja 11 i Adama Mickiewicza 24 (Michał Slezkin, Jacek Świdziński: Pokój, Adam Kozicki, Kasper Lecnim, Irmina Rusicka: Wiesz, co cię boli, Wiesław Łysakowski – BESKIDY POSTER, Szczegóły i Epizody – Szymborska typograficznie, Dla Johanne i Anny). Wydawanie kart gry rozpocznie się o godzinie 18.00 na placu przy galerii od strony ul. Adama Mickiewicza i potrwa do 22.00. Gra nie wymaga zapisów. Uwaga: Noc Muzeów to jedyna okazja w roku, by wejść na wieżę w Willi Sixta – informuje Galeria Bielska BWA.

Gra Rzeczpospolita XS – to druga z gier przygotowanych przez galerię. Ma wyjątkowy strategiczny charakter, rozegrana zostanie w przestrzeni wystawy Michała Slezkina i Jacka Świdzińskiego Pokój (w dolnej sali BWA). Dla dzieci przewidziane są gry i zabawy zręcznościowe, dla młodzieży i dorosłych rozgrywka ze scenariuszem przygotowanym przez mistrzów gry z Fundacji Zakątek Fantastyki. Czas rozgrywki ok. pół godziny. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia i wystawy tego dnia jest bezpłatny. Zwiedzanie wszystkich wystaw będzie możliwe w godz. 15.00-23.00.

Lalki bez tajemnic

Teatr Lalek Banialuka przy ul. Adama Mickiewicza 20 zaprasza do odwiedzenia specjalnie przygotowanej wystawy. 18 maja w godz. 17.00-20.00 widownia dużej sceny teatru na jeden wieczór zamieni się w muzeum prezentujące najpiękniejsze lalki i kostiumy, jakie przechowywane są w magazynach Banialuki 

Nocą w teatrze

Teatr Polski zaprasza na prawdziwie nocne zwiedzanie tego niezwykłego gmachu przy ul. 1 Maja 1. Po zakończeniu spektaklu Skąpiec w godz. 22.00-24.00 będzie można obejrzeć teatr od kulis. Widzowie najpierw usłyszą anegdoty o najważniejszych wydarzeniach ze 130-letniej historii sceny, następnie poznają zaplecze techniczne, garderoby i inne pomieszczenia niedostępne zwykle dla publiczności. Zajrzą do kabin elektroakustycznych, inspicjenckich, do pracowni charakteryzatorskiej. Pracownicy poszczególnych działów opowiedzą o specyfice swojej pracy i zademonstrują swoje umiejętności, przeprowadzą też zwiedzających przez galerię teatru. 
Zwiedzanie zaplanowano w trzech grupach po ok 50 osób.

Dawne książki

W Noc Muzeów będzie można zajrzeć do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej mieszczącej się w Pałacyku Emanuela Rosta przy ul. Komorowickiej 48. Z przewodnikiem zwiedzamy ten piękny obiekt w godz. 17.00-18.30 – I grupa oraz 18.30-20.00 – II grupa. 

Będzie można zajrzeć na dwie wystawy przygotowane przez bibliotekę – książek dawnych ze zbiorów PBW w Bielsku-Białej (1728 – 1939) oraz dawnych urządzeń i nośników audio/video z kolekcji Wydziału Zbiorów Audiowizualnych. Na wystawy jest wstęp wolny, bez limitu miejsc.

Malucha czar

Najdłużej podczas Nocy Muzeów – bo od 12.00 do 24.00 – będzie można zwiedzać Muzeum Fiata 126p przy uli. Karpackiej 44.

U sąsiadów: straszna noc w w Grodźcu Śląskim

Znajdujący się po sąsiedzku Zespół Zamkowo-Parkowy w Grodźcu Śląskim organizuje Straszną Noc Muzeów w zamku przy ul. Dworskiej 1.

– Zapraszamy na przerażającą noc muzeów w naszym zamku, 18 maja, od godz. 18 do północcccyyyy! Jeszcze tego nie było co będzie! Wstęp wolny! Nie trzeba rezerwować wejścia. Wejdą wszyscy – zapowiadają organizatorzy.

Jak widać, w Bielsku każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button