Noc Perseidów już 13 sierpnia
Wiele wskazuje, że w tym roku noc perseidów będzie spektakularnym zjawiskiem a to za sprawą optymistycznych prognoz pogody. Bezchmurne niebo i minimalnie oświetlenie otoczenia sprzyjają obserwacjom, a te w regionie organizowane będą w kilku miejscach.
Perseidy to rój meteorów widoczny na niebie zwykle na przełomie lipca i sierpnia.
Szczególnie spektakularne widoki będzie można podziwiać w nocy za 13 na 14 sierpnia. Do obserwowania nieba nie jest potrzebny żaden instrument optyczny, a wyłącznie duża przestrzeń pozbawiona sztucznego światła i bezchmurne niebo. – Bardzo często perseidy nazywane są spadającymi gwiazdami. To nie jest prawda, to nie są spadające gwiazdy, bo prawdziwe gwiazdy są lata świetlne od nas. To są pozostałości po komecie 109 Swift-Tuttle, która regularnie co 133 lata przecina orbitę ziemi i w swoim warkoczu ma drobinki pyłu, które potem wpadają w ziemską atmosferę z prędkością ponad 50 km/sekundę i wpadając w atmosferę jonizują, zostawiają za sobą te przepiękne ślady – tłumaczy w serwisie Silesia Flesz Jarosław Juszkiewicz, rzecznik prasowy Planetarium Śląskiego
Miasta organizują wspólne podziwianie nocnego nieba
To już tradycja, że tego wieczoru miasta organizują dla mieszkańców wspólne podziwianie nieba. Na noc spadających gwiazd po raz dziewiąty zapraszają Piekary Śląskie, gdzie zagości mobilne planetarium, a samo zjawisko będzie komentowane przez specjalistę. Impreza odbędzie się 12 sierpnia o godz. 20:00 pod Kopcem Wyzwolenia. – Przygotowaliśmy prelekcje z Planetarium Śląskiego, wystawę astrografiki, będzie też strefa gastronomiczna, z której będą mogli skorzystać wszyscy nasi goście i wspólnie będziemy mogli doświadczać nocy perseidów pod Kopcem Wyzwolenia – zachęca do przyjścia przed kopiec Igor Kijanka z zespółu prasowego UM Piekary Śląskie. Poza Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich noc perseidów będzie można spędzić nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej i jak każdego roku przy pomniku Mikołaja Kopernika na terenie Planetarium Śląskiego.
Fatima Orlińska