reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Nocą przebiegali przez DTŚ-kę! Mogło dojść do tragedii

To, że pieszy widzi zbliżające się samochody, nie oznacza, że kierowca pojazdu widzi jego. Do przerażającego zdarzenia doszło na Drogowej Trasie Średnicowej w Katowicach. 

 

– Nadmierna lub niedostosowana do warunków prędkość, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu i nieuwaga są najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych, w tym tych z udziałem pieszych. W większości przypadków potrącenie jest winą kierowcy, jednak i piesi maja swoje „grzechy” – informują policjanci.

Do takiego „grzechu” doszło ostatnio w Katowicach na Drogowej Trasie Średnicowej. Piesi w ciemnych ubraniach przebiegali w nocy przez jezdnię. Zarejestrowała to kamera samochodowa. Trzeba się mocno przyjrzeć, by cokolwiek zobaczyć, co jest jednoznacznym dowodem, że kierowcy nie widzą w nocy pieszych bez odblasków. 

Dla przypomnienia – w wielu miejscach tej trasy śmiało można jechać z prędkością około 100 km/h. Mogło więc dojść do tragedii. 

Powiązane artykuły

WIDEO:

 

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button