REKLAMA
BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTVS VIDEO

Nowa „Fala” pomieści 2700 osób WIDEO

Basen z charakterystyczną falą, tarasy, gejzery, zjeżdżalnie, bicze wodne, fontanny i dzika rzeka – wszystko na powierzchni prawie 4 hektarów. Miejsce, które przez lata było symbolem Parku Śląskiego, już wkrótce zostanie ponownie otwarte. Historyczne kąpielisko „Fala” po modernizacji pomieści 2700 osób. Jego otwarcie planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Magda Sincewicz.

 

Od 10 lat jest nieczynna. Z roku na rok niszczała, aż w końcu zapadła decyzja, że trzeba zbudować ją na nowo.

-Fala to symbol Parku Śląskiego. Fala to symbol woj. śląskiego. Wszyscy kiedyś korzystaliśmy z Fali albo myśleliśmy i marzyliśmy, by tu być. Zamknięta w roku 2015 r. Później odważna decyzja, żeby rewitalizować Park Śląski. Wielkie pieniądze samorządowe z woj. śląskiego, środki europejskie zaangażowane w to przedsięwzięcie – mówi Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego.

Koszt modernizacji historycznego obiektu to ponad 135 mln złotych. Prace rozpoczęły się w marcu 2023r. i zgodnie z zapowiedziami mają zakończyć się w tym roku. Pierwsi goście pojawią się tu w maju 2025r. Jednocześnie będzie tu mogło przebywać około 2700 osób.

Powiązane artykuły

-W rzeczywistości wszystko się zmieniło, porównując do historycznej Fali. Choćby miejsce, gdzie jesteśmy. Jesteśmy w miejscu, gdzie była słynna Fala. Czyli basen z falą, który jest obrócony obecnie o 180 stopni. Było kiedyś inaczej, ta niecka była przestawiona w inną stronę. Dochodzą olbrzymie zjeżdżalnie, które za naszymi plecami. Łącznie mają długość ponad 300 metrów. Najdłuższa ma 118 – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Oprócz tego będą trzy 25-metrowe tory do pływania, wieża do skoków, plaża z leżakami i mały amfiteatr. No i wróci słynna fala…z zupełnie nową technologią.

-Ona się nie zmieniła nieco, ona się zmieniła diametralnie. Poprzednia technologia była mechaniczna, bardzo energochłonna. Opierająca się na tym, że mechanicznie falę wymuszano. A teraz jesteśmy w rozwiązaniach hydrologicznych – to są duże wentylatory, które wymuszają fale. Są dużo bardziej energooszczędne i bardziej skuteczne, niezawodne – mówi Dariusz Frankowski, Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.

Wykonawca przewiduje wygospodarowanie terenu pod miejsca parkingowe od strony ul. Siemianowickiej. W planach jest też zapewnienie transportu elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button