reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTechnologieTVS VIDEO

Nowa technologia na terenie byłej kopalni „Wieczorek”

To miejsce ma się zamienić w nowoczesny kompleks technologiczny. Zabytkowe budynki po kopalni Wieczorek mają przejść metamorfozę. Te plany znane są już od kilku lat. W 2020 roku w obecności mediów podpisano list intencyjny.

 

 

-Co takiego ważnego wydarzy się tutaj po dzisiejszym podpisaniu listu intencyjnego o przekazaniu całej tej substancji miastu Katowice pod ten rozwój? – mówił 29 lutego 2020 roku Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Choć od tego przemówienia minęły już trzy lata, to do przekazania Katowicom terenu o powierzchni 9,5 hektara należącego obecnie do Spółki Restrukturyzacji Kopalni jeszcze nie doszło, ale jest bliżej niż dalej podpisania umowy.

Powiązane artykuły

–Na obecnym etapie, w uzgodnieniu pomiędzy obiema stronami zgodnie z przyjętymi założeniami, do końca marca spółka uzyska wszelkie zgody korporacyjne. W efekcie sporządzony zostanie akt notarialny, na podstawie którego te grunty pod inwestycję w ramach darowizny, czyli nieodpłatnie, zostaną przekazane samorządowi – mówi Mariusz Tomalik, Spółka Restrukturyzacji Kopalń.

Nieruchomości jeszcze nie należą do miasta, ale Katowice już przygotowują się do wielkiej rewitalizacji. Właśnie został ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji dla II etapu budowy hubu gamingowo- technologicznego, który ma powstać na terenie po byłej kopalni „Wieczorek”.

 

-Powstać ma m.in. hala o wielkości 5 tys. m kw. z możliwością podzielenia na mniejsze moduły tak, aby można było ją wykorzystywać w różnych celach i do różnych zadań. Oprócz tego mają tam być laboratoria IT i specjalne pomieszczenia, w których gracze będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności oraz przestrzeń magazynowa. Taki jest pierwotnie plan na II etap hubu gamingowo-technologicznego – mówi Sandra Hajduk, UM Katowice.

To tylko jeden z obiektów, które mają tworzyć nowoczesny kompleks. Dobiegają końca prace projektowe dotyczące pierwszego z sześciu przewidzianych etapów, czyli adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków w rejonie Szybu Pułaski. Miasto planuje, że w pierwszej połowie 2024 mają rozpocząć się prace budowlane. Cała rewitalizacja ma kosztować miliard złotych.

Tu będzie hub gamingowo-technologiczny/Silesia Flesz TVS

 

Łukasz Kądziołka

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button