Silesia Flesz najnowsze informacje

Nowe postacie w Panteonie Górnośląskim [ZDJĘCIA]

Panteon Górnośląski, jedno z najważniejszych miejsc promujących kulturę i historię regionu, świętował pierwszą rocznicę swojego otwarcia 19 czerwca. Z tej okazji w sobotę do ekspozycji zostało wprowadzonych 39 nowych postaci, których biogramy oraz wystawy poświęcone ich życiu i dokonaniom będą udostępnione dla odwiedzających.

 

Panteon Górnośląski, mieszczący się w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla, jest nie tylko miejscem pamięci o wybitnych postaciach związanych z regionem, ale również przestrzenią, która kształtuje i podtrzymuje świadomość kulturową Śląska.

W tym roku do ekspozycji dodano wiele ważnych postaci, które wniosły istotny wkład w rozwój śląskiej kultury i nauki. Jednym z nich jest Kazimierz Kutz, wybitny śląski reżyser, aktor Franciszek Pieczka, który przez lata zachwycał publiczność swoimi niezapomnianymi rolami scenicznymi i filmowymi. Jego talent aktorski i niepowtarzalny sposób interpretacji sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego kina. Inne ważne postaci wprowadzone do ekspozycji to malarz Jerzy Duda-Gracz, który swoimi barwnymi obrazami oddawał niepowtarzalny charakter Śląska, oraz Jan „Kyks” Skrzek, ceniony muzyk i kompozytor, który wnieść wiele do śląskiej sceny muzycznej.

Dodatkowo, na liście nowych postaci znaleźli się również architekci Karol Schayer i Stanisław Niemczyk, którzy zostali uhonorowani za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie projektowania i budownictwa, które przyczyniły się do kształtowania śląskiej architektury.

Wyłanianie osób zasłużonych, że osobę do panteonu może zgłaszać osoba fizyczna lub instytucja. Jeśli składa to osoba fizyczna to wtedy potrzebne potrzebne jest poparcie dwóch instytucji lub stowarzyszenia. Ważną rolę w wybieraniu zasłużonych ma też miasto Katowice. Osoby zasłużone dla Górnego Śląska, dla jego polskości. Są to osoby związane z życiem kulturalnym, naukowym, powstańcy śląscy, osobny duchowny – wszyscy, którzy w ostatnich stu latach pisały historię Górnego Śląska swoimi życiorysami. – Ryszard Kopiec, dyrektora Panteonu Górnośląskiego

Realizacja projektu Panteonu Górnośląskiego w podziemiach katedry kosztowała około 40 milionów złotych. Do jego sfinansowania przyczyniły się województwo, resort kultury oraz miasto Katowice. Formalnie Panteon Górnośląski jest instytucją kultury prowadzoną przez te trzy podmioty oraz archidiecezję katowicką. Wszystkie te instytucje współpracują, aby utrzymać i rozwijać Panteon Śląski jako ważne miejsce promocji kultury i dziedzictwa regionu.

Lista nowych osób upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim w Katowicach:

  1. Adamczewska Hanna

  2. Buszko Henryk

  3. Cybulski Zbigniew

  4. Czyżewska Maria

  5. Czyżewski Andrzej

  6. Dietz D’arma Leon

  7. Duda-Gracz Jerzy

  8. Dziekoński Marek

  9. Franciszek Pieczka

  10. Franta Aleksander

  11. Gawlik Zygmunt

  12. Gottfried Jerzy

  13. Hlubek Herbert

  14. Jędrzejowska Jadwiga

  15. Kiedroń Józef

  16. Kozłowski Tadeusz

  17. Krawczyk Bernard

  18. Król Mieczysław

  19. Kutz Kazimierz

  20. Kwaśniewicz Stanisław

  21. Łobos Tadeusz

  22. Michejda Tadeusz

  23. Molak Krystyna

  24. Nasiłkowski Władysław

  25. Niemczyk Stanisław

  26. Pallado Jan

  27. Pawlas Zygmunt

  28. Robota Władysław

  29. Rozpłochowski Andrzej

  30. Rzepecka Wanda

  31. Rzepecki Zbigniew

  32. Schayer Karol

  33. Sikorski Lucjan

  34. Skałkowski Marian

  35. Skrzek „Kyks” Jan

  36. Tabeński Stanisław

  37. Wejchert Kazimierz

  38. Zahorski Witold

  39. Zembala Marian

Tomasz Koryciorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button