Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Jakie zmiany przewiduje projekt?
Projekt nowelizacji Ministerstwa Sprawiedliwości i Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt przewiduje zmiany w rodzaju i wymiarze kary w przypadku niewłaściwego traktowania zwierząt.
Zaostrzenie kar za niewłaściwe traktowanie zwierząt, wprowadzenie zakazu trzymania psów na uwięzi, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywanie zwierząt w celach rozrywkowych – nad tymi zagadnieniami pracuje obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Parlamentarnym Zespołem Przyjaciół Zwierząt.
Projekt nowelizacji przewiduje zmianę w rodzaju i wymiarze kary w przypadku niewłaściwego traktowania zwierząt. Za znęcanie się nad zwierzęciem lub jego zabicie, grozić będzie kara 3 lat pozbawienia wolności. Jeżeli czyn zostanie zakwalifikowany jako ten „ze szczególnym okrucieństwem” wówczas kara może wynieść nawet 5 lat więzienia.
Projekt przewiduje również zmiany w zakresie trzymania zwierząt domowych na łańcuchu. Dotychczas dopuszczalne było trzymanie psa na minimum 3-metrowej uwięzi do 12 godzin dziennie. Natomiast teraz pies na uwięzi nie może być dłużej niż jedną godzinę na dobę. Naruszenie tego warunku skutkować będzie karą więzienia lub grzywny. Zmiany przewidują, że pies w ciągu dnia powinien być umieszczony w kojcu bądź na terenie ogrodzonym, z zapewnionym dostępem do pokarmu i wody. W przypadku, gdy właściciel nie dostosuje się do danego wymogu gmina będzie mogła przekazać psa do schroniska dla zwierząt.
Kolejną zmianą, którą przewiduje projekt jest zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Niektóre samorządy gminne już teraz wprowadziły ten zakaz, pod wpływem nacisku ze strony społeczeństwa, które nie zgadza się na „wystawianie” zwierząt w cyrkach.
Projekt nowelizacji zakazuje również hodowli zwierząt w celu pozyskiwania futer. Wszystkie fermy swą działalność będą prowadzić do 31grudnia 2018 roku.
(źródło: www.wir.org.pl/MPS)