reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOZdrowie

Nowoczesne pompy insulinowe w Dąbrowie Górniczej [WIDEO]

Jak sami przyznają, jest ich trzustką. Nie wyobrażają sobie już życia bez niej, bo to właśnie ona pozwala im funkcjonować w komfortowych warunkach. Pompa insulinowa jest olbrzymim wsparciem dla chorych na cukrzycę. Ci, którzy są pacjentami dąbrowskiego szpitala mogą liczyć na pomoc sprzętu, przypominającego smartfona. Placówka właśnie wzbogaciła się o ponad 50 nowoczesnych urządzeń.

 

 

Dzisiaj w menu pięć posiłków, tak jak zawsze. Pierwsze, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Różnorodne, by nie było nudno. Zawsze jednak z olbrzymią dbałością o składniki i ich gramaturę. Tu ma to olbrzymie znaczenie, wiedzą o tym Magda i Bartek – małżeństwo, które razem choruje na cukrzycę.

– Nazywamy się „słodkimi ludzikami”, bo połączyła nas cukrzyca. Poznaliśmy się na obozie, dla osób chorych na cukrzycę. Znamy się już chyba z 15 lat, małżeństwem jesteśmy od dwóch. Radzimy sobie razem w tym wszystkim – mówi Magda i Bartek – małżeństwo chorujące na cukrzycę.

Nie są jednak pozbawieni wsparcia, bo to niepozorne urządzonko, ma niesamowitą moc. To właśnie dzięki nowoczesnej pompie insulinowej, mogą dbać o poziom cukru we krwi.

– Musimy to po prostu kontrolować. Teraz mamy o wiele fajniej, bo mamy czujniki. Czyli te sensory, które nam pokazują poziom cukru przez cały dzień, dzięki temu możemy szybciej zareagować na jakiekolwiek zmiany. Technologia tak naprawdę bardzo ułatwia nam życie – mówi Magda i Bartek – małżeństwo chorujące na cukrzycę.

Nie tylko im, a także pozostałym pacjentom dąbrowskiego szpitala. Ci, którzy nie skończyli 26. roku życia mogą liczyć na refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt nowoczesnej pompy tego typu waha się od 10 do 20-kilku tysięcy złotych.

– Pompa współpracując z systemem monitorowania glikemii, sama koryguje pacjenta jeżeli ma zbyt wysoki poziom cukru. Bądź też hamuje podaż insuliny, zabezpieczając pacjenta przed wejściem w hipoglikemię. Jest to naprawdę bardzo nowoczesna technologia. My, jako ośrodek pompowy, który wydaje takie pompy dla młodych-dorosłych do 26. roku życia staramy się jak największą ilość tych pomp zakupić, po to by nasi pacjenci mieli z tego jak największą korzyść – mówi dr Alina Kłeczek-Strzała – poradnia pomp insulinowych, Zagłębiowskie Centrum Onkologii.

Niedawno placówka wzbogaciła się o kolejne urządzenia.

– Aktualnie to jest 50-kilka pomp, ale zazwyczaj jest tak jak przekraczamy te limity, to ten kontrakt jest zwiększany w miarę potrzeb. Bo te pompy co cztery lata są u pacjentów wymieniane – mówi dr n.med. Tomasz Szczepanik – z-ca dyrektora ds. lecznictwa, Zagłębiowskie Centrum Onkologii

I przeważnie służą im do końca życia. Szacuje się, że w Polsce z cukrzycą typu 1 zmaga się nawet 200 tysięcy pacjentów.

Magda Sincewicz

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button