reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Noworodki z promilami

Noworodki z promilami we krwi. Nawet do 40% kobiet przyznaje się do spożywania alkoholu podczas ciąży. Konsekwencje takich działań mogą być tragiczne w skutkach.

 

 

Noworodki z promilami. Dlaczego kobiety piją w trakcie ciąży?

Zjawisko to nie dość, że nie maleje, to coraz częściej słyszy się o podobnych przypadkach. Już w latach 90. odkryto, że alkohol ma niekorzystny wpływ na płód i może prowadzić do późniejszego kalectwa dziecka. 

Według niektórych danych, w ciąży może pić od ok. 20 do nawet 40% kobiet. 

Brak jednoznacznego stanowiska, co do spożywania alkoholu podczas ciąży, prowadzi do niewiedzy wielu ciężarnych. Niestety skutki spożywania alkoholu są widoczne w statystykach. 

Powiązane artykuły

Najbardziej pijane dziecko, które przyszło na świat w naszym kraju miało 3,5 promila alkoholu – tyle samo, co jego matka. Nierzadko spotyka się przypadki, kiedy u noworodka wykrywa się ponad 1 promil alkoholu. 

FAS

Co roku w Polsce ok. 900 dzieci rodzi się z objawami FAS (Fetal Alcohol Syndrome). Niektóre dane wskazują na jeszcze większe liczby – nawet do kilku tysięcy. 

FAS to nieodwracalny zespół zaburzeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jest to konsekwencja swobodnego przenikania etanolu przez łożysko, przez co naraża się rozwijający w macicy płód na toksyczny wpływ alkoholu. 

Jeszcze bardziej przerażające jest to, że wiele z tych dzieci trafia do domów zastępczych lub domów dziecka, ponieważ matki nie chcą zajmować się chorymi dziećmi. 

Według danych statystycznych pochodzących z Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), średnio aż 3 dzieci na 1000 rodzi się z Płodowym Zespołem Alkoholowym.

Liczby powikłań spożywania alkoholu w ciąży są o wiele większe. Wiele łagodniejszych przypadków może pozostać na początku nierozpoznanych, jednak ma wpływ na późniejszy rozwój i funkcjonowanie dziecka. 

Podjęcie działań 

Rzecznik Praw Dziecka dostrzega problem spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne i chce temu przeciwdziałać – „Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. (…) Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce, w szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w tracie ciąży”.

RPD zwraca uwagę na art. 160 kodeksu karnego, który traktuje o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Uważa, że dziecko poczęte nie powinno być wyłączane spod ochrony przepisu. Niestety przygotowany projekt w tej materii czeka na dalszy rozwój wydarzeń. Przeciwna ma być opozycja. 

Noworodek z promilami

Urodził się z trzema promilami. Noworodek nie żyje

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button