Nowy model zarządzania opieką onkologiczną w Polsce
Zapewnienie opieki opartej o jednakowe standardy, realizacja etapów leczenia przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny oraz przydzielenie indywidualnego koordynatora każdemu pacjentowi, który przeprowadzi chorego przez leczenie. To główne założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. To ogromna zmiana dla pacjentów.
– Dla nas jest ważny koordynator, dostępność. Żeby pacjent nie był wykluczony, ze względu na miejsce zamieszkania, cyfryzację, wykształcenie – mówi Krystyna Wechmann, prezeska Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.
Według słów premiera i ministra zdrowia, którzy odwiedzili Narodowe Centrum Onkologii w Gliwicach, nie będą, bo od teraz wszystkimi problemami związanymi z przebiegiem leczenia onkologicznego, zajmą się właśnie koordynatorzy. Ci pacjentom będą towarzyszyć od początku, aż do zakończenia całej procedury.
– To rewolucja w leczeniu nowotworów. To prawdziwy przełom. Zarówno z perspektywy pacjenta, z perspektywy lekarza, ale także rodziny, bo rozmawialiśmy dzisiaj krótko wprawdzie, ale wcześniej dużo więcej, o rehabilitacji chociażby. – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.
Ponadto rząd na walkę z rakiem ma przeznaczyć kilka miliardów złotych. W pierwszej kolejności 2,5 mld z których placówki jak ta w Gliwicach, będą mogły skorzystać biorąc udział w konkursie.
– Marzyliśmy o czymś takim, co się właśnie dzieje i co się stanie. I mogę Państwa zapewnić, że jesteśmy przygotowani do tego, żeby te wszystkie możliwości przeistoczyć z pożytkiem przede wszystkim dla naszych pacjentów, ale również dla poprawy świadczeń i leczenia onkologicznego w Polsce. – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, dyrektor NCO w Gliwicach.
A według niektórych raportów, Polska w dalszym ciągu pod względem walki z rakiem, odstaje od innych europejskich krajów. Problemem ma być zbyt daleko posunięta centralizacja systemu, który zarządza polską onkologią.
– Mamy ten system zdefiniowany tak, że oprócz ośrodka krajowego, który będzie się zajmował koordynacją każdego pacjenta, na poziomie regionu będzie wojewódzki ośrodek monitorujący, który będzie zbierał informację i będzie odpowiadał za koordynację, tutaj rola ministra zdrowia będzie coraz bardziej zastępowana, po tych regulacyjnych działaniach. – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Planowane rządowe wsparcie dla polskiej onkologii do 2030 r. ma wynieść 10 miliardów złotych.
Autor: Bartosz Bednarczuk