Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Nowy model zarządzania opieką onkologiczną w Polsce

W całym kraju, w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom specjalni koordynatorzy. Jest to efekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która weszła w życie 20 kwietnia. Zakłada ona wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce.

„ Zakładamy tam takie procedury, które umożliwią wykrywanie nowotworów na jak najwcześniejszych etapach ich zaistnienia. Pozwoli to z kolei na szybkie, skuteczne leczenie, na co raz bardziej skuteczne leczenie w ramach tej niezwykle trudnej choroby.” – Mateusz Marowiecki, premier (wypowiedź z podczas konferencji prasowej po zakończonym posiedzeniu RM w styczniu 2023)

Każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej będzie musiał mieć koordynatora, w skali kraju powinno się ich pojawić docelowo 700. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii zatrudnionych jest jak na razie 4 koordynatorów.

„Jest to bardzo istotny element w całej opiece onkologicznej, ponieważ bardzo często pacjent o chorobie onkologicznej dowiaduje się nagle, nieprzygotowany. My nie czekamy na chorobę prawda. Pacjentowi samemu jest bardzo trudno się w gąszczu tych przepisów, schematów leczenia odnaleźć. Koordynator ma za zadanie bezpiecznie prowadzić za rękę” – dr. n. med. Tomasz Szczepanik, z-ca dyrektora ds. Lecznicta ZCO

A koordynatorem może zostać każdy, kto został odpowiednio przeszkolony, był pacjentem lub pracuje jako sekretarz medyczny czy statysta medyczny.

Powiązane artykuły

„Do obowiązków kooordynatora przede wszystkim należy komunikacja z pacjentem, prowadzenie pacjenta przez wszystkie etapy ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej, umawianie terminów badań diagnostycznych, umawianie terminów wizyt kontrolnych. Umawianie oczywiście terminów konsyliów i nadzór nad prawidłowym wykonywaniem planu leczenia, który zostanie zadecydowany na konsylium lekarskim.” – dr n.o zdr. Eliza Działach, koordynator ds. pakietu onkologicznego ZCO

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej zakłada, że każdy pacjent – niezależnie od miejsca zamieszkania – otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Autor: Karolina Komada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button