Kategorie

Nowy obiekt w rejestrze zabytków województwa śląskiego. To tyski kościół pod wezwaniem Ducha Świętego

8 stycznia uprawomocniła się decyzja o wpisie do rejestru zabytków województwa śląskiego, kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Kościół został objęty ochroną wraz z dzwonnicą i otoczeniem.

 

TOP 5 Silesia Flesz radzi, jak stracić fortunę i jak zrobić oborę w Obornikach?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że stopień zachowania wartości historycznych, artystycznych i naukowych kościoła uzasadnia objęcie go ochroną – mówi Igor Śmietański – z-ca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej. Mamy to szczęście, że na terenie miasta powstał jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce – dodaje Igor Śmietański.

Na jego wyjątkowość złożyły się talenty i pomysły dwóch twórców: architekta Stanisława Niemczyka i artysty Jerzego Nowosielskiego, którzy połączyli elementy różnych tradycji. – Architekt odwołał się do symbolu starotestamentowego namiotu oraz do górnośląskich sobót, czyli podcieni otaczających kościoły drewniane, w fenomenalny sposób wykorzystał też cegłę, drewno i żelbet, zaprojektował także wyposażenie kościoła. Artysta natomiast wykonał dekoracje inspirowane malarstwem bizantyńskim o bogatej, symbolicznej kolorystyce. W efekcie powstała niezmiernie ciekawa budowla sakralną, która zachwyca – mówi Anna Syska – miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

Powiązane artykuły

W rejestrze zabytków województwa śląskiego Tychy do tej pory było sześć tyskich obiektów: Browar Książęcy, Browar Obywatelski, Huta Paprocka, pałac myśliwski, kościół św. Marii Magdaleny oraz willa przy ul. Damrota.

 

źr. UM Tychy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button