Nowy przedmiot w szkołach od 1 września. Minister Edukacji podpisał rozporządzenia
Minister Edukacji i Nauki podpisał trzy projekty rozporządzeń. Wprowadzone zmiany obejmują m.in. nowy przedmiot historia i teraźniejszość oraz podstawy programowe przedmiotów historia oraz wiedza o społeczeństwie.
-
Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie
-
Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie
-
Historii i teraźniejszości mają uczyć nauczyciele, którzy uczą historii albo WOS-u
Nowy przedmiot historia i teraźniejszość
Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).
Wymiar godzin zajęć przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił:
- liceum ogólnokształcące – klasa I – 2 godziny, klasa II – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
- technikum – klasa I – 1 godzina, klasa II – 1 godzina, klasa III – 1 godzina (łącznie 3 godziny),
- branżowa szkoła I stopnia – klasa I – 1 godzina (
Harmonogram zmian
Przedmiot będzie wprowadzany sukcesywnie, tj. w roku szkolnym 2022/2023 w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. W kolejnych latach zmiana obejmie kolejne klasy.
Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie).
Historii i teraźniejszości mają uczyć nauczyciele, którzy uczą historii albo WOS-u. Od czerwca MEiN zaplanowało też dla nich kursy doszkalające online. Jak podaje resort, w pierwszej kolejności zostaną przygotowani doradcy z placówek doskonalenia nauczycieli, którzy następnie będą prowadzić szkolenie dla nauczycieli nowego przedmiotu.