Nowy wirus w Europie. Przenoszą go kleszcze
Wirus Alongshan zaczął rozprzestrzeniać się po Europie. To wirus przenoszony przez kleszcze. Co trzeba o nim wiedzieć?
Kleszcze to nie tylko borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Chorób odkleszczowych jest znacznie więcej; często prowadzą do poważnych powikłań zdrowotnych. Jednym z wirusów przenoszonych przez kleszcze jest wirus Alongshan.
Wirus Alongshan ((ALSV) został zidentyfikowany już kilka lat temu w Chinach. Do jednego z tamtejszych szpitali zgłosił się mężczyzna z bardzo dziwnymi objawami wskazującymi na KZM, jednak test krwi nie potwierdził choroby. Po dalszych badaniach potwierdzono ALSV.
Pierwsze przypadki wirusa Alongshan zostały potwierdzone w Niemczech. Jednocześnie – jak przypomina Centrum Medycyny Podróżniczej w Düsseldorfie – wirus został też wcześniej znaleziony u kleszczy w Finlandii, Francji, Rosji i Szwajcarii.
Objawy wirusa Alongshan
Wirus Alongshan może wywoływać objawy grypopodobne.
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- gorączka,
- silne zmęczenie,
- senność
Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i leków przeciwwirusowych jednocześnie. Objawy zwykle mijają po tygodniu.
Borelioza w Polsce
Od 1 stycznia do końca czerwca w Polsce zarejestrowano 7686 przypadków boreliozy – to niemal dwukrotnie więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. Do końca czerwca odnotowano 147 przypadków KZM – to o 68 więcej niż w ubiegłym roku o tej samej porze.
Borelioza (inaczej krętkowica kleszczowa) to najpopularniejsza choroba odkleszczowa. Chorobę tę wywołują bakterie zaliczane do grupy krętków – Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borelia afzelii oraz Borrelia japonica. Borelioza objawia się różnego rodzaju dolegliwościami stawowymi lub neurologicznymi, istnieją też odmiany powodujące zmiany na skórze chorującego. Choroba atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową.
Borelioza nie jest chorobą, która przywędrowała do nas niedawno, jednak strach przed nią stale wzrasta w społeczeństwie. Z jak dużym problemem mamy do czynienia?
Z całą pewnością jest to jedna z częstszych chorób zakaźnych – stwierdza dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz. – Jeżeli przyjrzymy się statystykom, widzimy ewidentny wzrost zachorowań w ostatnich latach. Liczba przypadków rejestrowanych w Polsce to jest ponad 20 tysięcy zachorowań rocznie.
W porównaniu, w roku 2016 liczba zachorowań wynosiła ok. 11-12 tysięcy zachorowań. Z czego wynika wzrost zachorowań? Ważnym czynnikiem warunkującym takie zjawisko mogą być zmiany klimatyczne. Warto również zwrócić uwagę na udoskonalanie oraz poszerzanie diagnostyki boreliozy, dzięki której istnieje większa szansa na rozpoznanie choroby u pacjenta.
Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy
Kleszczowe Zapalenie Mózgu to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, która zdaniem WHO może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych u 35-58% pacjentów lub nawet zgonu u 1-4% przypadków.
Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza – podczas ssania krwi wprowadza on ślinę zawierającą namnożone w jego organizmie wirusy, ale także na skutek picia mleka zakażonych kóz, owiec i krów.
Borelioza z Lyme wywoływana jest przez bakterię Borrelia burgdorferi należącą do rodziny krętków. W pierwszym stadium choroby objawem jest rumień wędrujący, który powstaje w skórze w miejscu ukłucia kleszcza.
Po 7 – 10 dniach od kontaktu z kleszczem pojawia się w tym miejscu zmiana w postaci niewielkiej plamki lub grudki, która w ciągu następnych dni i tygodni powiększa się tworząc czerwoną lub sinoczerwoną plamę zazwyczaj z centralnym przebarwieniem. Dodatkowo mogą w tej fazie choroby wystąpić niespecyficzne objawy uogólnione takie jak: zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, ból głowy, sztywność karku.
Po kilku tygodniach rumień może ustąpić, jednakże zakażenie najczęściej rozprzestrzenia się nadal, dotykając wiele narządów i układów. W drugim etapie choroby występują objawy wtórne, najczęściej występuje zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.
Jak się ochronić przed kleszczami?
W celu uniknięcia ukąszenia przez kleszcze, należy stosować kilka prostych zasad:
- noszenie odpowiedniej odzieży w miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy (lasy, pola etc.) zakrywającej jak najwięcej części ciała (długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc.),
- stosowanie środków odstraszających kleszcze,
- unikanie spożywania niepasteryzowanego mleka,
- po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy dokładne obejrzenie całego ciała. Po zauważeniu kleszcza, należy natychmiast delikatnie go usunąć. W tym celu należy pensetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Gdyby usunięcie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować.
- szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest zalecane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby: w szczególności osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki oraz turystom i uczestnikom obozów i kolonii.
Źródło: GIS, Radio ZET