REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Nowy wymiar leczenia wzroku w Szpitalu Śląskim w Cieszynie

Szpital Śląski po raz pierwszy w swojej historii zrealizował zabieg wszczepienia innowacyjnej soczewki o wydłużonej ogniskowej. Zrobiono to podczas usunięcia zaćmy.

Zabieg trwa zaledwie 10 minut, jest bezpieczny i znacząco podnosi komfort życia 

Dzięki zaawansowanej technologii soczewki, pacjenci mogą cieszyć się wyraźnym widzeniem na różne odległości, bez konieczności noszenia okularów. Podczas zabiegów okulistycznych, najczęściej usunięcia zaćmy, wszczepiane są zwykle refundowane soczewki jednoogniskowe, których zadaniem jest odtworzenie naturalnych funkcji oka. Zapewniają one jednak ostrość widzenia tylko na stałą, wybraną odległość. Oznacza to, że pacjent po zabiegu zaćmy i wszczepieniu soczewki jednoogniskowej, wyraźnie widzi tylko z bliska lub daleka i nadal zmuszony jest do używania okularów do określonych czynności. Teraz jednak zespół Oddziału Okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, pod kierownictwem dr n. med. Agaty Plech, rozpoczął wykonywanie zabiegów okulistycznych z użyciem innowacyjnych soczewek o wydłużonej ogniskowej. 

Soczewka o wydłużonej ogniskowej to implant wewnątrzgałkowy 

To zaawansowane implanty wewnątrzgałkowe, które zapewniają pacjentom lepsze widzenie na bliskie, średnie i dalekie odległości. Ponadto dzięki nim można wyeliminować lub znacząco zredukować potrzebę noszenia okularów. To z kolei wpływa na komfort życia pacjentów, szczególnie tych pracujących codziennie przy komputerze, zawodowych kierowców, którzy często prowadzą samochód w nocy czy osób prowadzących aktywny tryb życia. Zabiegi z wykorzystaniem tego typu soczewek realizowane były dotychczas w wybranych, dużych ośrodkach szpitalnych.

Cieszyński szpital zrealizował po raz pierwszy w swojej historii zabieg wszczepienia soczewki 

– Soczewki wieloogniskowe to przełomowe rozwiązanie w dziedzinie okulistyki i obecnie najwyższej jakości soczewki wewnątrzgałkowe, które pozwalają uniknąć noszenia okularów korekcyjnych po zabiegu. Soczewki te umożliwiają nam jednoczesne leczenie zaćmy z korekcją wady wzroku w sposób, który do tej pory był nieosiągalny w naszej placówce – wskazuje dr n. med. Agata Plech, specjalista okulistyki, lekarz kierujący Oddziałem Okulistycznym Szpitala Śląskiego i dodaje: Ze względu unikalną budowę, soczewka o wydłużonej ogniskowej, nie tworzy wielu ognisk na powierzchni siatkówki tak jak to jest w przypadku soczewek wieloogniskowych (które nie są refundowane przez NFZ), lecz promienie skupiają się w jednym, długim ognisku. Zredukowane zostaje też ryzyko niepożądanych zjawisk świetlnych po zmroku, w ciemności, jak tzw. efekt olśnienia czy aureoli, z którymi borykają się pacjenci.

Nowoczesna soczewka podczas zabiegu zaćmy

Wszczepienie soczewki o wydłużonej ogniskowej zrealizowane było podczas standardowego zabiegu usunięcia zaćmy w znieczuleniu miejscowym przez zespół Oddziału Okulistycznego. Soczewkę wszczepiono ponad 70-letniej pacjentce z zaćmą obu oczu, bez innych chorób obciążających, która miała jasne wskazania do jej zastosowania. Wszczepienie soczewki o wydłużonej ogniskowej w cieszyńskiej placówce realizowane jest w szczególnych wskazaniach. Nie każdy pacjent może z niej skorzystać. Osoby z obciążeniami okulistycznymi, takimi jak AMD, jaskra, cukrzycowy obrzęk plamki czy niedowidzenie, nie kwalifikują się do tego typu soczewek. Wykluczone muszą zostać także choroby współistniejące. Dlatego przed każdym zabiegiem okulistycznym konieczna jest specjalistyczna kwalifikacja. Pacjent cieszyńskiego Oddziału Okulistycznego przechodzi szczegółową konsultację, co pozwala na indywidualne dopasowanie leczenia do jego potrzeb, oczekiwań i wybór spośród refundowanych soczewek wewnątrzgałkowych.

Powiązane artykuły

Okulistyczny Szpitala Śląskiego

– Oddział Okulistyczny Szpitala Śląskiego cały czas się rozwija. Od kilku już lat z powodzeniem prowadzimy zabiegi usunięcia zaćmy, realizujemy małoinwazyjne i bezpieczne zabiegi z zastosowaniem lasera diodowego i mikropulsowego (Irydex) przy jaskrze czy specjalistyczne operacje wewnątrzgałkowe (witrektomie). Prowadzimy także programy lekowe. Dzięki kolejnym działaniom, takim jak m.in. zastosowanie soczewek o wydłużonej ogniskowej, stale poszerzamy zakres świadczeń okulistycznych, które jeszcze jakiś czas temu dostępne były tylko w nielicznych, zwykle prywatnych placówkach medycznych czy za granicą. Tu, w miejscu swojego zamieszkania w Cieszynie, pacjenci mają dostęp do specjalistycznej opieki okulistycznej z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi – podkreśla dr n. med. Agata Plech, specjalista okulistyki, lekarz kierujący Oddziałem Okulistycznym Szpitala Śląskiego.

W Szpitalu Śląskim zaćma leczona jest obecnie nie tylko skutecznie, ale też komfortowo i szybko, bez długiego oczekiwania na zabieg. Jeszcze kilka lat temu kolejki sięgały 2-3 lata. Zmiany zapoczątkowane przez NFZ i systematycznie wdrażane w Szpitalu Śląskim poskutkowały skróceniem czasu oczekiwania do 1-2 miesięcy. Dodatkowo hospitalizacja zamiast 3 dni trwa od kilku godzin do 1 doby. Po zabiegu pacjent kontrolowany jest co najmniej dwukrotnie, by mieć pewność, że gojenie przebiega prawidłowo.

– Osiągnięcia w dziedzinie opieki okulistycznej w Szpitalu Śląskim są wynikiem wieloletniej pracy doświadczonego, profesjonalnego i zaangażowanego zespołu Oddziału Okulistycznego, a także inwestycji w nowoczesny sprzęt. Sukcesywnie rozszerzamy zakres oferowanej opieki i doskonalimy jakość realizowanych świadczeń, aby w pełni odpowiadać na potrzeby zdrowotne mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego i okolic – wskazuje Adam Śliż, p.o. Dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Od 5 sierpnia 2024 r. Poradnia Okulistyczna w Szpitalu Śląskim w Cieszynie działa w nowej lokalizacji. Została przeniesiona do wyremontowanych pomieszczeń w Zespole Poradni Specjalistycznych na poziomie -1, wejście A3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button