Obfite opady deszczu dają się we znaki mieszkańcom woj. śląskiego WIDEO
To zdecydowanie nie są spokojne dni, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Duże opady deszczu i silny wiatr powodują zagrożenie w wielu miejscach woj. śląskiego. Wrasta poziom wód w rzekach, łamią się konary i całe drzewa. Dochodzi też do podtopień posesji, woda zalewa też jezdnie. W najbliższych dniach nie ma co liczyć na znaczącą poprawę pogody. Karolina Komada
Zarówno dla pana Ryszarda, jak i jego sąsiadów, intensywne opady deszczu od dłuższego czasu oznaczają jedno – strach o swój dom.
Problem z wodą na ulicy Lawendowej w Zabrzu występuje od 3 lat.
-Gdy przyszła nawałnica to spowodowało to podtopienie tych wszystkich budynków. Generalnie te trzy domki były w wodzie. Czyli wszystkie pomieszczenia poniżej gruntu były zalane, czyli garaże plus pomieszczenia gospodarcze, podejścia od wewnątrz budynków. Natomiast, no to się zaczyna systematycznie powtarzać – mówi Ryszard, mieszkaniec podtopionej posesji w Zabrzu.
W całym województwie śląskim podobnych sytuacji jest więcej. Ziemia nie jest w stanie przyjąć wszystkich opadów, bo po opadach śniegu, a teraz deszczu jest już mocno nasiąknięta.
-Od dzisiaj rana straż pożarna w województwie śląskim odnotowała prawie 70 zdarzeń, głównie związanych z wypompowywaniem wody z zalanych jezdni, podtopionych posesji i niższych kondygnacji budynków, takich jak garaże, piwnice. Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowali strażacy na północy województwa, w powiecie częstochowskim, mieście Częstochowa – mówi bryg. Aneta Gołębiowska, Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach.
Obfite deszcze doprowadziły do wzrostu poziomu wody w rzekach. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najgorsza sytuacja jest na Brynicya wraz ze zbiornikiem Kozłowa Góra, gdzie odnotowano stan alarmowy. W innych miejscach w regionie, m.in. na Kłodnicy czy Przemszy występują stany ostrzegawcze.
-Reżim koryt rzecznych jest teraz całkowicie zachowany, więc nie prognozujemy ryzyka, w najbliższych godzinach przynajmniej, lokalnych podtopień. Zachowane są również rezerwy powodziowe na zbiornikach, którymi administrują Wody Polskie. Jest to kilkanaście dużych obiektów hydrologicznych, wielofunkcyjnych na terenie województw śląskiego i opolskiego. W gotowości do pracy jest też suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny – mówi Linda Hoffman, RZGW w Gliwicach.
Sytuacja jest nieustannie monitorowana, bo jak wynika z prognozy pogody, deszcze ustąpią dopiero za kilka dni.
-W najbliższych dniach to będzie podobnie wyglądało, zwłaszcza jutro, z wtorku na środę i jeszcze w środę. Właśnie te opady deszczu i silny wiatr będą się jeszcze utrzymywały. Jutro te porywy będą słabsze do 65 km/h. Zmiana pogody szykuje się od czwartku. Wtedy właśnie ochłodzenie i nawet opady śniegu mogą się pojawić, z tym, że czwartek w ciągu dnia około dwa na plusie, więc ten śnieg, który będzie padał to i tak się będzie topił – mówi Ilona Śmigrodzka, synoptyk medialny IMGW.
Z kolei na weekend synoptycy przewidują znaczne ocieplenie i wzrost temperatur do 14 stopni Celsjusza.