„Oczy i uszy USA” nad Polską. Sentry pilnują wizyty Joe Bidena
Boeing E-3B Sentry nad Polską 20 lutego. I to nie jeden, a trzy! Ich obecność ma związek z wizytą prezydenta USA. Joe Biden w Polsce i Ukrainie.
Boeing E-3B Sentry nad Polską 20.02. Te loty na portalu flightradar.com śledzi na żywo nawet ponad 22 – 26 tys. ludzi. Nic dziwnego! Do tej pory, owszem Boeing E-3B Sentry latał nad Polską, ale trzy samoloty? Do tego dochodzi jeszcze Stratotanker, czyli powietrzna cysterna. Jest i River Joint.
Samoloty US Air Force patrolują polskie niebo w związku z wizytą prezydenta USA w naszym kraju.
BREAKING:
Video of Biden visiting the Wall of Remembrance in Kyiv with Zelensky on his unannounced visit in Ukraine. pic.twitter.com/baQfYQekr2
— Visegrád 24 (@visegrad24) February 20, 2023
20 lutego Joe Biden jest w Kijowie. To niezapowiedziana wizyta i jego pierwsza podróż do Ukrainy od początku wojny. Ta historyczna wizyta nie była wcześniej zapowiadana. Wcześniej wiadomo było, że Joe Biden odwiedzi niemal w przeddzień rocznicy wybuchu wojny Polskę. Ale w poniedziałek rano prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował zdjęcie z prezydentem USA na Facebooku i napisał: Witamy w Kijowie! Na Twitterze ludzie komentują: Brawa dla służb.
Joe Biden w Kijowie. Samoloty zwiadowcze nad Polską
Boeing Sentry nazywany jest oczami i uszami armii USA. To niezwykle zaawansowany technologicznie samolot zwiadowczy. Takie samoloty na polskim niebie obserwujemy od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Boeing E-3B Sentry może stale nadzorować przestrzeń powietrzną w promieniu ponad 400 km. Jeśli jest na wysokości 10 km, w jego polu widzenia pozostaje 312 tys. km kw.
Ich lot można śledzić tu:
Lot Boeingów Sentry 20.02 na Flightradar
Sentry i Stratotanker nad Częstochową:
Boeing Sentry, samolot wczesnego ostrzegania, jest wyposażony w stację lokalizacyjną i może wykrywać inne samoloty z odległości 500 km.
- Zasięg: 7 400 km
- Maksymalna prędkość: 855 km/h
- długość 47 m
- rozpiętość skrzydeł 44 m
Przypomnijmy. Joe Biden będzie przebywał w Polsce we wtorek i środę, czyli 21 i 22 lutego. Weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie Dziewiątki Bukareszteńskiej.
Przypomnijmy. Wojna w Ukrainie zaczęła się 24 lutego 2022. Wtedy to prezydent Rosji Władimir Putin wystąpił z orędziem do narodu i ogłosił początek wojskowej operacji specjalnej mającej na celu „obronę ludności Donbasu przed „ludobójstwem” oraz „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”.