BiznesSilesia Flesz najnowsze informacje

Odbierają prawo do 800 plus. Tysiące rodzin bez pieniędzy

Tysiące rodziców straciło prawo do pobierania 800 plus. To pokłosie przepisów, które weszły w życie 1 września. 

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 1 września, dzieci z Ukrainy muszą uczęszczać do polskich szkół, aby ich rodziny mogły otrzymywać świadczenia 800 plus oraz 300 plus (Dobry Start). Obowiązek ten obejmuje zarówno roczne przygotowanie przedszkolne (zerówkę), jak i szkołę podstawową oraz szkoły ponadpodstawowe.

Jak poinformowała wiceminister edukacji Joanna Mucha, liczba dzieci ukraińskich pobierających 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy od początku roku. „Wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus, spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku” – dodała Mucha.

Obowiązek szkolny w Polsce dotyczy wszystkich dzieci, niezależnie od ich narodowości. Rodzice, którzy nie dopełnią tego obowiązku, mogą zostać ukarani grzywną, a w skrajnych przypadkach – nawet pozbawieniem części praw rodzicielskich. W przypadku dzieci ukraińskich, brak uczęszczania do szkoły oznacza utratę prawa do świadczeń 800 plus i 300 plus.

Jest jednak jeden wyjątek od nowych przepisów: uczniowie, którzy w roku szkolnym 2024/2025 uczęszczają do ostatniej klasy ukraińskiej szkoły, nie muszą uczęszczać do polskiej placówki. Mogą kontynuować naukę online.

Od września do polskich szkół dołączyło 33 tys. nowych dzieci ukraińskich. Dokładna liczba ukraińskich uczniów w polskich placówkach jest trudna do ustalenia, ponieważ zmienia się ona w czasie. W 2022 roku w polskim systemie edukacyjnym uczyło się maksymalnie 200 tys. dzieci ukraińskich (chodzi o dzieci-uchodźców, a nie te, które uczęszczały do polskich szkół przed 2022 rokiem). W 2023 roku liczba ta wynosiła 183 tys., a w 2024 – 185 tys.

Oprac. za MEN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button