Oglądaj w TVSRemonty Dróg
Popularne

Na Dwóch Kołach: Olsztyn – miasto przyjazne rowerzystom

Na Dwóch Kołach po stolicy Warmii

Warmii nie da się nie kochać, każdy kto choć raz odwiedził tę część Polski powie to samo – słońce, lasy, jeziora, rzeki i to dosłownie na wyciągnięcie ręki. Prawdziwą perłą jest tu Olsztyn, to miasto szczególnie przyjazne rowerzystom, które ma w swoich granicach ponad 100 kilometrów ścieżek rowerowych, o czym upewniliśmy się realizując w Olsztynie i na Warmii kolejne odcinki programu „Na dwóch Kołach”

 

NA DÓCH KOŁACH – POZNAJEMY OLSZTYN,
CZYLI PIERWSZE NASZE ŚLADY NA WARMII

W Olsztynie jest  wiele miejsc,  gdzie rowerzysta może czuć się całkiem swobodnie, o czym przekonali się prowadzący program „Na Dwóch Kołach” Nina Nocoń i Łukasz Szymczyk. Ścieżki rowerowe w Polsce powstają intensywnie od kilku ostatnich lat. Często są niejako nanoszone na istniejącą sieć komunikacyjną, co nie zawsze podoba się miłośnikom jednośladów.

Olsztyn jako miasto przyjazne rowerzystom do sprawy podszedł inaczej. Bardzo dużo ścieżek rowerowych stanowi oddzielny pas komunikacyjny a sieć ścieżek łączy wszystkie części miasta. Trzeba pozazdrościć mieszkańcom Olsztyna, bo dzięki nim w kilkanaście minut mogą  dotrzeć nad jezioro ( a jest ich 11 w sumie ponad 8% powierzchni miasta) czy do lasu. No i Łynostrada jest super!

Kilka przydatnych informacji, które udało nam się sprawdzić podczas realizacji zdjęć do najnowszej  serii programu „Na Dwóch Kołach”

 

  1. W Olsztynie przypada 0,42 m tras rowerowych na mieszkańca, w sumie już ponad 100 km
  2.  Kilkunastu minut potrzeba by dotrzeć na rowerze właściwie z każdego miejsca w mieście, nad jezioro, czy do lasu. W granicach Olsztyna leży aż 11 jezior i 5 mniejszych akwenów wodnych.
  3. Najważniejsza trasa rowerowa w Olsztynie to Łynostrada, która biegnie wzdłuż rzeki Łyny
    Olsztyn na rowerze
    Na Dwóch Kołach po Olsztynie

    przez najpiękniejsze miejsca w Olsztynie. Na całej długości trasy zostały zaplanowane miejsca do wypoczynku i punkty widokowe. Trasa wykroczyła już nawet poza granice miasta i prowadzi w kierunku Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego (około 65 km). Dodatkowym jej atutem jest to, że w kilku miejscach można przesiąść się z roweru na kajak.

  4. W Olsztynie bierze swój początek sześć dłuższych szlaków rowerowych, które pozwolą zwiedzić okoliczne gminy.
  5. Las Miejski – wyjątkowe miejsce w granicach Olsztyna. W jego zachodniej części zorganizowano system tras rowerowych. Cztery trasy zielona, żółta, czerwona i czarna zaprojektowano z myślą o rowerzystach o różnym poziomie doświadczenia.
    Na Dwóch Kołach nad Jeziorem
    Jezioro Ukiel Na Dwóch Kołach

    Ich uzupełnieniem jest tzw. trasa rodzinna, która łączy się z zieloną od Parku Jakubowo nad Jezioro Długie. Wokół tego akwenu biegnie atrakcyjna ścieżka rowerowa. Przez Las Miejski przepływają rzeki Łyna i Wadąg, będące popularnymi szlakami kajakowymi.

  6. Jezioro „Ukiel” okala system ścieżek rowerowych, który najbardziej rozbudowany jest w okolicach Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Ukiel”

 

NA DÓCH KOŁACH – OLSZTYŃSKA ŁYNOSTRADA,
CZYLI PRAWIE WSZYSTKIE ATRAKCJE NA JEDNEJ TRASIE

Kto na rowerze w Olsztynie jeszcze nie był koniecznie powinien przejechać się Łynostradą, która przebiega przez centrum miasta, ale z dala od ruchu samochodowego nad brzegiem rzeki Łyny. Wybierając Olsztyn gwarantujemy, że bezsprzecznie będziecie zachwycać się jakością i długością wszystkich ścieżek rowerowych. Malowniczo położone trasy wytyczono wśród olsztyńskich parków i na terenie największego w Europie kompleksu leśnego w granicach miasta.

Łynostrada – konkrety

Łynostrada
Na Dwóch Kołach po Łynostradzie

Musicie wiedzieć, że Łynostrada to najdłuższy bo kilkunastokilometrowy ciąg rowerowo pieszy biegnący praktycznie przez cały Olsztyn na mniej więcej linii północ południe. Trasa biegnie wzdłuż dobrze znanej kajakarzom rzeki Łyny. Na całej długości trasy znajdują się miejsca gdzie można nie tylko uprawiać sport, ale również  odpocząć czy  zorganizować piknik. W dobie wszechobecnych korków trasa pozwala również szybko przemieszczać się pomiędzy dzielnicami. Trasa  w granicach Olsztyna rozpoczyna się od ulicy Kazimierza Kalinowskiego, na granicy dzielnic Kortowo i Brzeziny, przebiega przez centrum, Zatorze i Las Miejski. Kończy przy elektrowni wodnej, obok ujścia rzeki Wadąg do Łyny.

Stawka Większa Niż Życie – Olsztyn miał tam jedną z głównych ról

Na Dwóch Kołach Łukasz Szymczyk
Na Dwóch Kołach – Zaułek Stawki Większej Niż Życie

Szukając informacji turystycznych o Olsztynie na pewno przeczytacie o serialu „Stawka Większa niż Życie”. Hans Klos przemierzał Olsztyn nie raz, choć za każdym razem Olsztyn był zupełnie innym miastem. Nawet na ścianie jednego z budynków, przy udziale reżysera Andrzeja Konica oraz aktorów Stanisława Mikulskiego (Klossa) i Emila Karewicza (Brunnera), w 2004 r. odsłonięto tabliczkę Zaułek „Stawki Większej Niż Życie”. W tym miejscu w odcinku pierwszym  „Wiem, kim jesteś” polscy żołnierze chcieli rozstrzelać Klossa. Tak naprawdę by odwiedzić wszystkie miejsca w Olsztynie związane z serialem, trzeba przynajmniej półtorej godziny. Na tej trasie znajdziecie min. Rynek ze Starym Ratuszem, który był miasteczkiem  Bischofsfelde w „Spotkaniu”. W dzielnicy Kortowo, nad jeziorem Kortowskim wybudowano pomost, który zagrał w „Spotkaniu”. Zatapiano tu skrzynie z archiwum Ośrodka Wschód. Kręcono też scenę spotkania Klossa z Pluschem w „Podwójnym nelsonie”. Natomiast Zamek Kapituły Warmińskiej  to z kolei odc. 15. „Oblężenie” cześć filmowego miasta Tolberg.

I ta historia nas zainspirowała do… – zobaczcie kto wygrał! 

 

NA DWÓCH KOŁACH WYBIERA ATRAKCJE TURYSTYCZNE OLSZTYNA

Zamek kapituły warmińskiej

Zamek Kapituły Warmińskiej
Na Dwóch Kołach Zamek Kapituły Warmińskiej

Miejsce w którym mieszkał Mikołaj Kopernik, obecnie siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Znajdziecie tu min. stałą wystawę poświęconą temu, który ruszył ziemię. Najcenniejszym eksponatem jest jego słynna tablica astronomiczna na ścianie zamkowego krużganku. Dzięki niej Kopernik obserwował słońce oraz wyznaczał równonoc wiosenną i jesienną. To jedyny istniejący do dziś przyrząd własnoręcznie wykonany Mikołaja Kopernika. To unikalny na skalę światową zabytek, w zasadzie jedyny istniejący przyrząd własnoręcznie wykonany przez tego, który wstrzymał słońce a ruszył ziemię.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

To druga co do wielkości taka instytucja w Polsce. Można tam oglądać zrekonstruowane instrumenty pomiarowe Kopernika, na kopule prezentowane są min. Nocnego nieba.

„Ławeczka Kopernika”

„Ławeczkę Kopernika” przy ul. Zamkowej odsłonięto z okazji 650-lecia  miasta. Rzeźba, przy której można usiąść, przedstawia postać astronoma spoglądającego w górę i zwróconego w stronę zamku.

Pomnik Mikołaja Kopernika

W zamkowym parku stoi ponad stuletni pomnik Kopernika. Napis głosi: „Obrońcy grodu olsztyńskiego przed najeźdźcą krzyżackim. Wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi – wdzięczni rodacy”.

Zaułek Stawki Większej niż Życie

Olsztyn był planem zdjęciowym dla 18 odcinków „Stawki Większej Niż Życie”. W 1967 roku kręcono tu serial  w reżyserii Janusza Morgensterna.  Oglądając  film możecie odnaleźć m. in. areszt śledczy i gmach dawnej rejencji przy al. Piłsudskiego, Park Podzamcze i Stare Miasto – Stary Ratusz oraz ulice Kołłątaja, Okopową, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, okolice jezior Skanda i Kortowskiego, a także most na rzece Wadąg. Na olsztyńskiej starówce odsłonięto tablicę Zaułek „Stawki Większej Niż Życie”

Kortowo

To dzielnica Olsztyna nad jeziorem Kortowskim, gdzie funkcjonuje miasteczko uniwersyteckie.

Wysoka Brama

Kiedyś to przez nią dostać  można było się do Olsztyna. Dziś dostępna dla zwiedzających. Jedna z najstarszych budowli w mieście.

Dom Burmistrza

To najstarszy murowany budynek mieszkalny w Olsztynie, usytuowany na Rynku Starego Miasta pod numerem 11, naprzeciw Starego Ratusza. Wybudowano go prawdopodobnie w XVI wieku.

Ekipa programu „Na Dwóch Kołach” gościła na Warmii przez kilka dni. To były dni ciężkiej pracy, ale dzięki pomocy wielu nam przyjaznych ludzi możemy już powiedzieć – udało się!

opracowano na podstawie informacji: www.visit.olsztyn.eu

 

SŁYSZELIŚCIE ZE OLSZTYNSKI LAS MA PRAWA MIEJSKIE?

 

No może nie do końca, ale faktem jest, że na terenie miasta znajduje się spory drzewostan, który jest lasem miejskim. Las to nie tylko miejsce do zbierania grzybów, ten w Olsztynie to także świetne miejsce do pokonywania na dwóch kołach nawet dla tych z zacieęciem sportowym. Przekonacie się oglądając kolejny materiał, który ekipa Na Dwóch Kołach nakręciła w Olsztynie.

Las Miejski to pojęcie nieobce mieszkańcom Gdańska, Łodzi, Raciborza czy Olsztyna. W tym ostatnim ma wymierne znaczenie ponad 1400 ha nieskażonej zieleni. Przed laty stanowił źródło surowca do budowy domów. Dziś o masowym wyrębie nie ma tu mowy, jest raczej skarbem hołubionym atencją mieszkańców  przez, który przepływają na dodatek dwie rzeki Łyna i Wadąg. Miejsce, które ma swoje tajemnice, ale nie przed nami…

Teraz uwaga kajakarze!

Na Dwóch Kołach
Na Dwóch Kołach, ale bez kół tylko w kajaku po Łynie

Wracamy jeszcze nad Łynę by przypomnieć wam skąd się wzięła. Według jednej z legend, rzeka wzięła swój początek od łez Ałny – żony wodza Prusów. Podczas jego wojennych wypraw Ałna zajmowała się przędzeniem. Przy tej pracy  zobaczył ją syn czarownicy Dietrich i zakochał się w niej. Jego matka postanowiła pomóc mu zdobyć dziewczynę i zatrutą strzałą zakończyła ziemską wędrówkę wodza Prusów. Łzy jego żony Ałny utworzyły źródło – początek rzeki, nazywanej Łyną – piękna historia prawda?

Tak naprawdę źródła rzeki znajdują się obok miejscowości Łyna, a rzeka przepływa przez wiele jezior. Łyna jest jedną z najdłuższych rzek na Warmii i Mazurach. Dla kajakarzy jest rzeką łatwą i bezpieczną. Szlak kajakowy licząc od Olsztyna ma długość około 130 kilometrów i pokonuje się go w około 8 dni.

 

JEZELI SŁOŃCE, TO W OLSZTYNIE NAD JEZIOREM!
TEN, KTO MA SŁABSZE OKO NOCOWAŁ POD GWIAZDAMI

 

Na koniec mamy nasze pożegnanie z Olsztynem – stolicą Warmii. Tutaj, nad jeziorem Ukiel,  Nina i Łukasz przekonali się, że dwa koła nie koniecznie muszą kręcić się w tym samym kierunku. Po porażce na strzelnicy, ktoś musiał sopędzić noc na samotnym rozmyśaniu o kosmosie – pora sprawdzić kto…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button