Oni oddali swoje ciała. Wyjątkowy pogrzeb na Śląsku
W Rudzie Śląskiej odbędzie się uroczysty pochówek ciał donatorów ŚUM. To ludzie, którzy po śmierci oddali swoje ciało nauce. Studenci uczą się dzięki nim anatomii.
W czwartek, 9 listopada 2023 roku w Rudzie Śląskiej odbędzie się wyjątkowy pochówek. Na cmentarzu komunalnym (ul. Krańcowa 5) o godz. 11 zaplanowano pochówek donatorów. Czyli osób, które po śmierci oddały swe ciała nauce. Tym razem urn będzie 55. Poprzedni uroczysty pochówek donatorów odbył się dwa lata wcześniej, w listopadzie 2021 roku. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za przekazanie ciał do nauki – mówili przedstawiciele uczelni. – Należy im się najwyższy szacunek.
Taki pochówek to bowiem forma uczczenia i upamiętnienia ostatniej woli darczyńców, których wciąż jest zbyt mało.
Program Donacji Zwłok
Pierwszy w Polsce pochówek ciał osób, które służyły nauce, odbył się w 2004 roku. A Śląski Uniwersytet Medyczny, wtedy jeszcze jako Akademia Medyczna, jest pierwszą uczelnią w Polsce, która wprowadziła Program Świadomej Donacji Zwłok (Program Donacji i Memoriał o. Bocheńskiego). To było w roku 2003. Pomysłodawcą Programu Świadomej Donacji Zwłok jest prof. Jerzy Gielecki. Potem do ŚUM dołączyły inne polskie uczelnie.
Mimo to, donacje nie są aż tak popularne w Polsce. A młodzi lekarze potrzebują ciał do nauki. To na ludzkim ciele najlepiej uczą się anatomii. – Ciało człowieka jest najwspanialszym i niezastąpionym atlasem i niemożliwością jest, by wykształcić dobrego lekarza bez bezpośredniego, namacalnego kontaktu z prawdziwym ciałem człowieka – czytamy na stronie ŚUM.
Jednak – tak, jak nie jest łatwo pozyskać ciało dla nauki, tak studentom nie jest łatwo na nim się uczyć. – Pierwszy kontakt studentów ze zwłokami jest szokujący – przyznają eksperci z ŚUM. – Widok kości i ciała napawa ich lękiem. Z biegiem czasu muszą do tego jednak przywyknąć. Staje się to później codziennością i dwugodzinne wizyty dwa razy w tygodniu w prosektorium nie są już niczym strasznym. Pozostaje tylko wszechobecny zapach formaliny i właściwie jest to jedyną wyróżniającą cechą tych zajęć.
Jak przekazać swoje ciało nauce?
Trzeba wyrazić taką wolę pisemnie, na dodatek ten akt musi zostać potwierdzony notarialnie. W formularzu jest sformułowanie: Postanawiam przekazać po śmierci moje ciało do badań naukowych oraz celów dydaktycznych Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach. Wyrażam zgodę aby po zakończeniu badań, prochy moje zostały pochowane w ramach organizowanego przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Memoriału im. Ojca Profesora Innocentego Marii Józefa Bocheńskiego.
Następnie akt trzeba wysłać na adres: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice. Uczelnia odeśle nam potwierdzenie, że takie zgłoszenie dotarło. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem (32) 252 64 87 (w godz. porannych) lub drogą elektroniczną donacja@sum.pl.
Kiedy donator umrze, należy zadzwonić na nr telefonu +48 (32) 252 64 87 i przekazać informację kto i kiedy zmarł oraz gdzie dokładnie aktualnie znajduje się ciało zmarłego (szpital, zakład pogrzebowy).