Osiem tysięcy osób odwiedziło strefę otwartą Metropolii. Byli Gil Penalosa, Marcin Dorociński czy Filip Springer
Osiem tysięcy osób odwiedziło dawną siedzibę Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie w czasie Szczytu klimatycznego odbywały się Drzwi Otwarte Metropolii. W ramach wydarzenia ok.1700 najmłodszych mieszkańców Metropolii wzięło udział w warsztatach, ok. 1000 osób odetchnęło pełną piersią w barze tlenowym, a ok. 600 uczestników wysłuchało organizowanych w budynku koncertów. Strefę otwartą odwiedzili też wyjątkowi goście, jak Gil Penalosa, Marcin Dorociński czy Filip Springer.
TOP 5 SILESIA FLESZ: Smog, Horror, Ojczyzna i kontener za dwa melony!
Szczyt klimatyczny COP24 przyciągnął do stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii delegatów ze wszystkich stron świata. Dla Metropolii była to doskonała okazja, aby zaprezentować swoje działania i plany na przyszłość – nie tylko przed mieszkańcami regionu, ale także gośćmi z zagranicy.
Podczas wydarzenia metropolitalną strefę odwiedzali obywatele z takich krajów europejskich jak Niemcy, Holandia,Włochy, Francja czy Anglia, ale także delegaci z bardziej odległych części świata: Brazylii, Maroka, Japonii czy Stanów Zjednoczonych
– Cieszy także duża liczba odwiedzających nas osób z miast i gmin Metropolii – mówi Kazimierz Karolczak,przewodniczący GZM. – Dzięki warsztatom dla dzieci i młodzieży zdołaliśmy zainteresować kwestiami metropolitalnymi najmłodszych mieszkańców regionu. Mam nadzieję, że zdobyta przez nich wiedza będzie sukcesywnie poszerzana – dodaje.
Wydarzenie organizowane przez Metropolię było okazją do poszerzenia swojej wiedzy dla samorządowców czy aktywistów miejskich. Wszystko za sprawą spotkania z Gilem Penalosą, światowej klasy ekspertem od tworzenia miast przyjaznych ludziom. Penalosa podzielił się z uczestnikami spotkań wiedzą zdobywaną w ponad 300 miastach, w których pracował. Penalosa był także jednym z uczestników konferencji „Revita Metropolis”, w której uczestniczyli też przedstawiciele Zagłębia Ruhry.
Dużą popularnością cieszyło się także spotkanie z aktorem Marcinem Dorocińskim, który aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz ochrony klimatu i zwierząt. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy z instytucją Silesia Film. Rozmowa dotyczyła spraw związanych z ochroną środowiska, dzięki czemu wpisywała się w charakter Szczytu klimatycznego.
Źródło: GZM