OSTRZEŻENIA dla podróżujących [AKTUALIZACJA] Nowe państwa na liście MSZ
Erupcja wulkanu, ataki terrorystyczne, napady rabunkowe, czy porwania. Przed tym wszystkim ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W ostatnich dniach pojawiły się trzy nowe ostrzeżenia drugiego stopnia, mające na calu powstrzymać Polaków przed podróżą.
Egipt
W związku z zagrożeniem terrorystycznym i obowiązującym od 2017 r. stanem wyjątkowym, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Egiptu.
Na terytorium Egiptu może dochodzić do ataków na miejsca odwiedzane przez turystów, miejsca kultu religijnego, bazary, centra handlowe, hotele, restauracje i bary. Nie można wykluczyć ataków na lotniska (w tym samoloty) oraz autobusy przewożące turystów.
Ze względu na szczególnie wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa, MSZ odradza podróże:
- na Półwysep Synaj (z wyjątkiem Sharm el-Sheikh);
- do strefy pustynnej i rejonu oaz na zachód od Doliny Nilu do granicy z Libią i na południu do granicy z Sudanem;
- do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam);
- do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Said i Aleksandrii; uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii inną drogą niż autostrada Alexandria Desert Road nie jest rekomendowana);
- do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem Luksoru) oraz pomiędzy Asuan i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: podróże do Luksoru, Asuan i Abu Simbel powinny odbywać się drogą lotniczą;
- do rejonu południowo-wschodniego, przy granicy z Sudanem (trójkąt Halaib, Shelatin).
Na pozostałym obszarze Egiptu zalecane jest ograniczenie podróży do miejscowości turystycznych i zakwaterowanie w strzeżonych obiektach.
W związku ze stanem wyjątkowym, spodziewać się należy wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej. Władze mogą dokonywać większej liczby aresztowań pod zarzutem zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i ograniczać dostęp do zatrzymanych. Możliwe jest nasilenie kontroli w internecie, a zwłaszcza w mediach społecznościowych. Publikowanie w nich treści uznanych za niebezpieczne może skutkować aresztowaniem i karą dla autora.
Kamerun
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do północnego Kamerunu, a także do wybranych regionów i departamentów we wschodniej i zachodniej części kraju.
W regionach Extreme-Nord, Nord i częściowo Adamawa na północy Kamerunu, w szczególności wzdłuż granic z Nigerią i Czadem, występuje bardzo wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi i porwaniami obcokrajowców. Mogą tam mieć miejsce operacje sił zbrojnych przeciwko tzw. Boko Haram.
Na wschodzie kraju, w leżących wzdłuż granicy z Republiką Środkowoafrykańską departamentach Mbere, Lom-Et-Djerem, Kadei oraz Boumba- Et-Ngoko ogólny poziom zagrożenia bezpieczeństwa jest wysoki ze względu na niestabilną sytuację w RŚA. Dochodzić tam może ataków uzbrojonych grup, napadów rabunkowych i porwań obcokrajowców.
Na zachodzie, w anglojęzycznych regionach Nord-Ouest i Sud-Ouest, a w szczególności w leżących wzdłuż granicy z Nigerią departamentach Manyu i Ndian, sytuacja bezpieczeństwa ulega pogorszeniu. Mogą tam mieć miejsce operacje sił zbrojnych przeciwko uzbrojonym grupom separatystów. Dochodzić może do zatrzymań cywilów, w tym cudzoziemców, a także demonstracji i zamieszek.
Dodatkowo, w rejonie półwyspu Bakassi, przy granicy z Nigerią, występuje bardzo wysokie zagrożenie piractwem morskim i napadami rabunkowymi.
Na pozostałym obszarze Kamerunu, w tym w głównych miastach, Jaunde i Duala, MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na m.in. zagrożenie terroryzmem i napadami rabunkowymi.
Indonezja
Data ostatniej aktualizacji: 29.06.2018
Treść aktualizacji: Informacja nt. erupcji wulkanu Mt. Agung na Bali
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Indonezji w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Pomimo zdecydowanych kroków podjętych przez władze indonezyjskie mających na celu walkę z terroryzmem, zjawisko to nadal stanowi poważane źródło zagrożenia. Możliwe są ataki na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe, w tym w Dżakarcie i na Bali. Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.
Środkowe Sulawesi, Maluku, Papua i Zachodnia Papua zagrożone są lokalnymi konfliktami.
Uwaga: 28 czerwca 2018 r. doszło erupcji wulkanu Mt. Agung we wschodniej części Bali. W związku z emisją pyłów i gazów, władze zamknęły obszar w promieniu 4 km od krateru, ogłaszając 3. w 4-stopniowej skali poziom zagrożenia. Możliwe są czasowe zamknięcia lotnisk. Osobom przebywającym na Bali lub planującym podróż tam zaleca się kontakt z organizatorem wycieczki, przewoźnikiem lub władzami lotniskowymi.
Kolejne OSTRZEŻENIE MSZ dla podróżujących! W tych krajach może być NIEBEZPIECZNIE!
Źródło: MSZ