reklama
Kategorie

OSTRZEŻENIA dla podróżujących! Nowe państwa na liście MSZ

Starcia graniczne, demonstracje, zamieszki, zamachy terrorystyczne – przed tym wszystkim ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W ostatnich dniach pojawiły się trzy nowe ostrzeżenia drugiego stopnia, mające na calu powstrzymać Polaków przed podróżą.

Dżibuti – ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 17.08.2018

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na pogranicze Dżibuti z Somalią i z Erytreą. W ostatnich latach dochodziło do starć granicznych pomiędzy Dżibuti a Erytreą. Sytuacja pomiędzy oboma państwami pozostaje napięta. Na pozostałym terytorium Dżibuti, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności. Na terytorium Dżibuti występuje istotne zagrożenie terrorystyczne.

Demokratyczna Republika Konga – ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 16.08.2018

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do następujących prowincji Demokratycznej Republiki Konga:

  • Kasai, Kasai-Central, Kasai-Oriental;
  • Nord-Ubangi, Sud-Ubangi, Bas-Uele, Haut-Uele;
  • Ituri, Nord Kivu, Sud Kivu, Maniema, Tanganyika, północna część Haut-Lomami.

Na pozostałe terytorium DRK, w tym do stolicy, Kinszasy, odradzamy podróże, które nie są konieczne.

Sytuacja polityczna w DRK pozostaje bardzo napięta. W Kinszasie, Lubumbashi i innych większych miastach podczas demonstracji może dochodzić do zamieszek i starć ze służbami bezpieczeństwa w związku z okresem przedwyborczym. Istnieje duże prawdopodobieństwo występowania ograniczeń w transporcie lądowym i lotniczym oraz telekomunikacji.

W prowincjach północno-wschodnich i wschodnich oraz na obszarach przy granicy z Republiką Środkowoafrykańską ogólny poziom zagrożenia jest bardzo wysoki. Dochodzić tam może do starć sił rządowych z uzbrojonymi grupami, napadów rabunkowych, porwań i zamieszek.

W prowincjach Kasai, w tym zwłaszcza w okolicy miasta Kananga, aktywne są uzbrojone, które dopuszczają się zabójstw oraz porwań cudzoziemców. Podróżowanie do tych prowincji może wiązać się z zagrożeniem życia.

Na początku sierpnia w prowincji North Kivu odnotowano przypadki zachorowań na ebolę. Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła szczepienia w regionie.

CZYTAJ TAKŻE:

OSTRZEŻENIA dla podróżujących [AKTUALIZACJA] Nowe państwa na liście MSZ

Czad – ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 16.08.2018

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do stolicy Czadu, Ndżameny oraz do głównych miast: Moundou, Sarh i Abeche.

Na pozostałe terytorium Czadu odradzamy wszelkie podróże.

W Czadzie występuje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi ze strony islamskich ekstremistów, w tym Boko Haram. Dochodzić może do ataków w centrach głównych miast, na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Nie można wykluczyć porwań o charakterze terrorystycznym. W dużej części kraju mogą mieć miejsce operacje sił zbrojnych.

Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych.

Burundi – ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 16.08.2018

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:

  • prowincji Citiboke i Bubanza, w szczególności wzdłuż granicy z Demokratyczną Republiką Konga i Rwandą;
  • północnej części prowincji Kayanza;
  • północno-wschodniej części prowincji Bujumbura Rural, wzdłuż granicy z DRK;
  • Parku Narodowego Kibira.

Zalecamy rezygnację z podróży, które nie są konieczne na pozostałe terytorium Burundi, w tym do stolicy, Budżumbury.

Sytuacja polityczna w Burundi pozostaje napięta i nie można wykluczyć nagłej eskalacji. W nieodległej przeszłości dochodziło w Burundi do krwawych zamieszek i starć z siłami zbrojnymi.

Na obszarach przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga i częściowo z Rwandą dochodzić może do starć sił zbrojnych z rebeliantami i przemytnikami. W parkach narodowych dochodziło w przeszłości do operacji sił zbrojnych.

Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych.

Burkina Faso – ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 16.08.2018

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:

  • regionów Sahel, Nord, Centre-Nord;
  • części regionów Boucle du Mouhoun i Hauts-Bassins na północny wschód od rzeki Wolta Czarna do granicy z Mali;
  • części regionu Cascades na wschód od rzeki Komoe do granicy z Mali i Wybrzeżem Kości Słoniowej;
  • prowincji Tapoa w regionie Est, w szczególności Parku Narodowego W, na pograniczu z Nigrem i Beninem.

Zalecamy rezygnację z podróży, które nie są konieczne na pozostałe terytorium Burkiny Faso, w tym do stolicy kraju, Wagadugu.

W Burkina Faso występuje wysokie zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Dochodzić może do ataków w centrach głównych miast – na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Możliwe są porwania o charakterze terrorystycznym.

Angola – ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 16.08.2018

Treść aktualizacji: nowe ostrzeżenie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne do prowincji Kabinda (poza stolicą prowincji), w szczególności na tereny bezpośrednio graniczące z Republiką Konga i Demokratyczną Republiką Konga. Operują tam uzbrojone grupy separatystyczne i dochodzić może do napadów.

MSZ zaleca również rezygnację z podróży, które nie są konieczne do prowincji Lunda Norte i Lunda Sul, w których wydobywane są diamenty. Władze miejscowe mogą wprowadzać tam czasowe restrykcje w poruszaniu się.

Na pozostałym terytorium Angoli zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności, w związku z podwyższonym poziomem przestępczości pospolitej, a także wysokim ryzykiem sanitarno-epidemiologicznym.

Indonezja – ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 14.08.2018

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

  • do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, w których operują uzbrojone grupy i dochodzić może do starć z siłami rządowymi;
  • na wyspy Lombok i Gili, na których doszło do znacznych zniszczeń w wyniku trzęsienia ziemi w sierpniu 2018 r.

Na pozostałym terytorium Indonezji, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali pozostaje znaczące pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez władze miejscowe. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

Indonezja leże w strefie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia. Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami (w wyniku tsunami z 2004 r. na Indonezji zginęło ponad 130 tys. osób). W ostatnim czasie miały miejsce następujące zdarzenia:

  • W lipcu i sierpniu 2018 r. doszło do trzęsień ziemi okolicach wysp Lombok i Gili. Śmierć poniosły setki osób. W związku ze znacznymi zniszczeniami, konieczna była ewakuacja turystów z tych popularnych wysp.
  • 28 czerwca 2018 r. doszło erupcji wulkanu Agung we wschodniej części Bali. W związku z emisją pyłów i gazów, władze zamknęły obszar w promieniu 4 km od krateru, ogłaszając 3. w 4-stopniowej skali poziom zagrożenia. Możliwe są czasowe zamknięcia lotnisk i problemy w opuszczeniu wyspy.
ZOBACZ SILESIA FLESZ Z 16.08.2018:

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button