OSTRZEŻENIE dla podróżujących! MSZ odradza podróże do Indonezji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne: do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, w których operują uzbrojone grupy i dochodzić może do starć z siłami rządowymi oraz na wyspy Lombok i Gili, na których doszło do znacznych zniszczeń w wyniku trzęsienia ziemi w sierpniu 2018 r. Na pozostałym terytorium Indonezji, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.
ZOBACZCIE KONIECZNIE TOP 5 NEWSÓW SILESIA FLESZ! [24-30.09.2018]
Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali pozostaje znaczące pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez władze miejscowe. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.
CZYTAJ TAKŻE: Śląskie: Uciekli z miejsca wypadku, w którym ranna została 24-letnia kobieta [WIDEO]
Śląskie: Uciekli z miejsca wypadku, w którym ranna została 24-letnia kobieta [WIDEO]
Indonezja leży w strefie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia. Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami (w wyniku tsunami z 2004 r. na Indonezji zginęło ponad 130 tys. osób). W ostatnim czasie miały miejsce następujące zdarzenia:
- We wrześniu 2018 r. doszło do trzęsienia ziemi i tsunami w prowincji Środkowe Sulawesi. Zginęło ponad tysiąc osób.
- W lipcu i sierpniu 2018 r. doszło do trzęsień ziemi okolicach wysp Lombok i Gili. Śmierć poniosły setki osób. W związku ze znacznymi zniszczeniami, konieczna była ewakuacja turystów z tych popularnych wysp.
- 28 czerwca 2018 r. doszło erupcji wulkanu Agung we wschodniej części Bali. W związku z emisją pyłów i gazów, władze zamknęły obszar w promieniu 4 km od krateru, ogłaszając 3. w 4-stopniowej skali poziom zagrożenia. Możliwe są czasowe zamknięcia lotnisk i problemy w opuszczeniu wyspy.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Źródło: MSZ