Otocjony wielkouche potrzebują nowego domu. Każdy mieszkaniec woj. śląskiego może pomóc
Na swoje nowe miejsce w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie czekają otocjony wielkouche. Projekt budowy nowego obiektu hodowlano-ekspozycyjnego dla tych niezwykłych zwierząt zgłosił do realizacji w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego pracownik chorzowskiego zoo.
24 sierpnia rozpoczęło się głosowanie w IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, wśród projektów znalazł się jeden, który może zostać zrealizowany w naszym zoo. Wszystko zależy od tego, jak głosowali będą mieszkańcy Województwa Śląskiego.
W 2019 roku w ramach I edycji Wojewódzkiego Budżetu Obywatelskiego Mieszkańcy Województwa Śląskiego swoimi głosami pokazali wyraźnie, że Śląski Ogród Zoologiczny oraz jego podopieczni są niezwykle bliscy ich sercom – pracownikom zoo udało się pozyskać środki na budowę nowego wybiegu dla Panter śnieżnych. Rok później sympatię mieszkańców Województwa zyskał projekt budowy wolier dla kuraków leśnych, które również udało się zrealizować. W ubiegłym roku do sukcesu zabrakło niewiele – projekt „Otocjony na swoim” zajął IV miejsce i nie uzyskał finansowania.
Czy w tym roku uda się powtórzyć sukces z pierwszych dwóch edycji BO?
Od 24 sierpnia do 12 września można oddawać głosy na kolejny wniosek, który może zostać zrealizowany na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego: „Otocjony wielkouche na swoim v2.0 – nowy dom dla afrykańskich zwierzaków w Śląskim Zoo.” (pula EKO).
Co obejmuje projekt?
Budowa nowego domu dla otocjonów wielkouchych w Śląskim Zoo obejmować będzie nowy, przeszklony budynek hodowlany. Obiekt zwiększy dobrostan zwierząt oraz atrakcyjność ekspozycji dla zwiedzających. Te ciekawe zwierzęta objęte są Europejskim Programem Hodowlanym (EEP), w którym Śląski Ogród Zoologiczny aktywnie uczestniczy. Obecnie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przebywa para otocjonów, która w 2020 roku doczekała się 4-ech młodych.
Projekt zakłada powstanie budynku hodowlano-ekspozycyjnego w miejscu istniejących wolier, w których przebywają obecnie otocjony. W środku miałyby się znaleźć 2 pomieszczenia ekspozycyjne (ok. 22 m2 każde), jedno hodowlanie (ok. 10 m2) oraz zaplecze gospodarcze.
Zagłosować można na stronie https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start
Źródło: Śląski Ogród Zoologiczny