reklama
PodróżeSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologie

Owinęli kościół folią. Co się dzieje?

Owinęli cały kościół folią. To po to, by go ratować. Fumigacja kościoła na Kubalonce. O co chodzi? Czytajcie

 
Ten drewniany kościółek zna każdy, kto podróżuje pod Beskidach. Stoi przy drodze między Wisłą a Istebną. Latem 2023 jednak przedstawia się wyjątkowo nietypowo: został cały owinięty folią! To nie artystyczna prowokacja, lecz sposób na to, by ratować drewniany budynek. Trwa fumigacja kościoła na Kubalonce..
 
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej Kubalonce (to powiat cieszyński) przechodzi właśnie kompleksową fumigację. Fumigacja ma przyczynić się do usunięcia technicznych szkodników drewna niszczących oryginalne elementy świątyni. Prace finansuje parafia przy dotacji 75 tys. zł udzielonej przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
 

Co to jest fumigacja?

To znaczy inaczej – gazowanie kościoła. To usuwanie korników i innych insektów pasożytujących w drewnie. Robi się to za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary albo gazu. Substancje te to fumiganty. Przez trzy tygodnie w wakacje 2023 zabytkowa świątynia była niedostępna dla wiernych i turystów i szczelnie owinięta specjalną folią. Folia stanowi barierę, zabezpieczającą zabytkowe wnętrze przed szkodnikami. Fumigację wykonują tylko specjalistyczne firmy.
 

Kościół na Kubalonce

 
Kościół został wybudowany w 1779 r. przez parafię w Przyszowicach koło Gliwic. Po przeniesieniu w latach 1957- 58 w obecne miejsce, do 1967 r. w kościele funkcjonowało muzeum, w którym wystawiano eksponaty sztuki sakralnej z regionu Górnego Śląska. W 1971 r. ustanowiono przy kościele rektorat, a w 1983 r. erygowano parafię. Świątynia została wzniesiona w konstrukcji zrębowej, z dachem dwuspadowym krytym gontem, zwieńczonym sygnaturką o cebulastym hełmie z latarnią. Kościół jednonawowy z trójbocznym (węższym od nawy) prezbiterium i zakrystią od zachodu.
 
Wewnątrz z oryginalnego wyposażenia zachowały się: ołtarz główny drewniany polichromowany i złocony z 1779 r., ambona barokowa z 1697 r. i ławy z k. XVII w. Poza tym rzeźby ze zbiorów sztuki ludowej z muzeum w Bytomiu, Chorzowie, Gliwicach, Bielsku–Białej i Cieszynie. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Istebnej Kubalonce (przeniesiony w 1957 r. z Przyszowic) został wpisany do rejestru zabytków pod nr A/1037/78 (aktualizacja decyzji dawnego województwa bielskiego pod pozycją A-265/78 oraz decyzji z dnia 27.02.1960 r. pod pozycją A-156/60).
 
 

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button