KategorieWiadomość dnia

Śląskie: 13 przypadek zakażenie koronawirusem? Sanepid: Wynik jest negatywny

Kolejny przypadek koronawirusa w woj. śląskim? 13 osoba zakażona miała pochodzić z gminy Strumień w powiecie cieszyńskim. Okazuje się jednak, że wyniki badań pacjenta są negatywne!

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Zakażony wirusem miał być pacjent z gminy Strumień na Śląsku Cieszyńskim. Na szczęście wyniki badań przeprowadzonych przez sanepid okazały się negatywne. -Sanepid otrzymał wyniki chorego, którego uznawano za 13. osobę zakażoną w województwie śląskim. Wynik na obecność koronawirusa jest negatywny – donosi katowicka Gazeta Wyborcza. Chory przebywa w szpitalu, jednak nie jest zarażony koronawirusem.

Powiązane artykuły

 

Na razie w woj.śląskim  chorobę wywoływaną koronawirusem rozpoznano u 12 osób – 5 przypadków koronawirusa odnotowano w Rybniku, dwa w Zawierciu, trzy w Cieszynie i po jednym w Sosnowcu i Chorzowie.

 

Wcześniej media obiegła informacja o zarażonym koronawirusem lekarzu, który pracował w dwóch katowickich szpitalach. To 12 osoba, u jakiej w woj.śląskim stwierdzono COVID 19, czyli chorobę wywoływaną przez koronawirus. To lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, placówki od kilku lat połączonej z Centralnym Szpitalem Klinicznym w Katowicach. To lekarz pochodzący z Siewierza, po wykryciu u niego koronawirusa – trafił  na oddział zakaźny w Zawierciu.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 65 osób – w tym śmiertelny przypadek z Poznania. W woj.śląskim stwierdzono już 13 przypadków koronawirusa.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Częste mycie rąk używając mydła i wody.
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczące podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. -Apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z poniższym komunikatem i stosowaniem się do wskazówek w nim zawartych – mówią przedstawiciele resortu zdrowia

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. we Włoszech, w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Polsce) kolejne osoby.

Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również pod numerem całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

„Zagrożenie koronawirusem nie jest hipotetyczne”. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce

Półki sklepowe świecą pustkami. Ministerstwo Rozwoju: „Żywności w sklepach nie zabraknie”

Epidemia koronawirusa: Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Kościoły wprowadzają środki ostrożności

 

źr. Ministerstwo Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button