KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Palisz, psujesz serce. 31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu

Każdego roku 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia święto zwraca uwagę na zagrożenia związane z używaniem tytoniu. Tematem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu 2018 jest „Tytoń i choroby serca”.  Może fakt, że serce nie lubi dymu przekona Cię do niepalenia?

 

Cóż, łatwo powiedzieć: palisz, przestań. Trudniej zrobić. Nałogowi palacze zawsze znajdą setki powodów, by oddalić od siebie myśl, że skracają sobie życie. Co więcej, wiele osób pali, bo.. lubi i naukowe argumenty do nich nie przemawiają.

Światowy Dzień bez Tytoniu

A jak się tłumaczą?

„Jest to dla mnie ważne.” To główne stwierdzenie. Podobnie jak podkreślanie przyjemności  samego palenia. 

Niewątpliwie nikotyna działa na ośrodek przyjemności w mózgu, ale przypomnij sobie smak swojego pierwszego papierosa. Pewnie czułaś pieczenie, dławienie itp. Zastanów się, czy przyjemności nie nauczyłeś się odczuwać dopiero później – czytamy na portalu jakrzucicpalenie.pl  

Powiązane artykuły

„Wypełnienie czasu – nuda” – kolejny argument, podobnie jak lepsza koncentracja przy pracy.

Tak naprawdę jest to pójście na łatwiznę. Wygodniej jest wyciągnąć papierosa niż znaleźć jakieś ciekawe zajęcie. A co do pracy z papierosem, to kwestia stałego elementu otoczenia pracy. Faktycznie też w pierwszym okresie po rzuceniu możesz mieć problemy z koncentracją, jednak po paru dniach one ustąpią i lepiej dotleniony mózg może pracować nawet sprawniej.

Argument, że papieros przynosi odprężenie i relaks też trzeba włożyć między bajki. Bo cóż to za relaks z trucizną? A nie lepiej po prostu chwila z ulubiona książką, psem, może spacer lub kilka ćwiczeń? 

Warto wiedzieć, że nikotyna jest środkiem pobudzającym

Napięcie, stres rozładowuje raczej sama czynność palenia. Sposób oddychania przy zaciąganiu się i samo opuszczenie na chwilę sytuacji stresowej.  Fakt, nikotyna działa na ośrodek nagrody w mózgu! Podobnie jednak działa kostka czekolady czy kilka ćwiczeń fizycznych! Możesz też nagradzać się w inny sposób.

Niestety, fakty są nieubłagane. Liczne badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka wielu chorób. Przede wszystkim chorób układu krążenia. 

Dym tytoniowy zawiera w swoim składzie wiele substancji o szkodliwym działaniu na układ krążenia (np. nikotyna, tlenek węgla, dwusiarczan węgla, tlenki azotu, cyjanowodór). 

Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyśpieszają postęp miażdżycy i na wiele sposobów wpływają na stan układu krążenia .

Szacuje się, że ryzyko zawału serca u palacza jest co najmniej dwukrotnie większe niż u osoby niepalącej tej samej płci i wieku. Po roku od zaprzestania palenia ryzyko to zmniejsza się niemal o połowę.

 

Palacze są także obarczeni znacznie większym ryzykiem wystąpienia tętniaka aorty brzusznej i miażdżycy tętnic obwodowych. Palenie jest również przyczyną niedokrwiennych i krwotocznych udarów mózgu oraz powoduje wzrost ryzyka wystąpienia demencji (otępienia naczyniopochodnego).  Obliczono, że ryzyko udaru mózgu u palaczy zrównuje się z ryzykiem u osób niepalących po upływie 5–15 lat od zaprzestania palenia – donosi Główny Inspektor Sanitarny.

Straty spowodowane paleniem  to nie tylko ryzyko szybszego zgonu z powodu chorób układu krążenia i nie tylko. To także uczucie zmęczenia i niewyspania (z powodu gorszego dotlenienia organizmu), obniżenie ogólnej kondycji fizycznej, uporczywy kaszel i chrypka, żółknięcie zębów, nieświeży oddech. Dużo tego?  Dużo, a to nie koniec. Doliczyć trzeba jeszcze szybsze starzenie się skóry, smród papierosów na ubraniach i w mieszkaniu, dyskomfort palenia (zakaz palenia w pracy czy miejscach publicznych) czy naznaczenie społeczne. (Palacze w eleganckim towarzystwie nie są mile widziani). 

Policzono, że 20 szt papierosów palonych ok. 5 minut każdy daje około 100 minut dziennie  spędzonych na puszczaniu dymka. I nadal kontrowersję budzi fakt palenia papierosów w pracy.

Kobiety, które ostatnimi czasy chętniej niż mężczyźni sięgają po papierosa powinny wiedzieć, że fundują sobie zwiększone ryzyko wystąpienia osteoporozy, przyśpieszenie menopauzy i to, co najgorsze: szybsze i łatwiejsze powstawanie cellulitu!!! 

Panowie też niech się nie cieszą. Zaburzenia erekcji i impotencja, oraz  zmniejszenie płodności to sroga cena za palenie papierosów.

Maria Zawała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button