Kategorie

Park 12C Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu już otwarty [ZDJĘCIA]

W uroczystym otwarciu Parku 12C Sztolni Królowa Luiza wzięli udział m.in.: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Symboliczna wstęga przecięta została kombajnem górniczym. – Kompleks dziedzictwa przemysłowego, który dziś poszerzamy o kolejne atrakcje, jest największym tego typu obiektem w Europie – stwierdził Wojciech Saługa. – Pokazuje on nasz region poprzez dziedzictwo, o którym nie chcemy i nie możemy zapomnieć, bo tylko poprzez przeszłość możemy budować naszą przyszłość. Podejmując decyzję o stworzeniu szlaku zabytków poprzemysłowych, braliśmy pod uwagę ryzyko, czy znajdą się zainteresowani, by go odwiedzić. Dziś wiemy, że był to dobry kierunek, z roku na rok rośnie liczba odwiedzających, buduje się marka, jaką jest turystyka industrialna w naszym województwie. Przyjeżdżający tu turyści z Polski i Europy poznają historię tego miejsca, ale i odkrywają nowe oblicze naszego regionu – dodał marszałek województwa śląskiego.

 

Małgorzata Mańka-Szulik zastrzegła, że pierwsze kroki na rzecz przywracania do życia przemysłowego dziedzictwa przed laty czynili pasjonaci. To oni m.in. sprawdzali stan adaptowanych teraz XIX-wiecznych wyrobisk. – Dzięki dobrej współpracy z marszałkiem województwa śląskiego, dzięki determinacji dyrektora Muzeum, było możliwe przyspieszenie tempa – podkreśliła prezydent Zabrza.
 

Park 12C (nazwa pochodzi od izotopu węgla) mieści się przy ul. Sienkiewicza 43, wokół szybu Wilhelmina. Znajdziemy tu m.in. podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach Królowej Luizy oraz rozbudowaną strefę naziemną, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka i zabawa, a także wypoczynek i rozrywka. Ta część Sztolni powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych.

 

Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku w czterech strefach tematycznych: strefie tradycji, legend i kultury, geostrefie, strefie techniki i strefie działań. Strefy wypełnione są zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi w postaci struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej, kombajnu ścianowego i chodnikowego. Jedną z największych atrakcji części podziemnej jest przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik. Kolejka porusza się po specjalnie przygotowanej trasie przekopami kopalni Królowa Luiza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button