Perseidy dzisiaj rozświetlą niebo! Przed nami noc spadających gwiazd [WIDEO]
Przed nami pierwsza z dwóch nocy spadających gwiazd. Przepięknie widać dzisiaj na nocnym niebie Perseidy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Na niebie pojawią się tej nocy Perseidy, czyli meteory nazywane potocznie „spadającymi gwiazdami”. Do obserwacji astronomicznego spektaklu nie będzie konieczny specjalistyczny sprzęt. Warto jednak oddalić się od miejskich świateł, wówczas będzie można dostrzec nawet sto meteorów w ciągu minuty.
Jak co roku, w nocy z 12 na 13 sierpnia Ziemia znajdzie się w chmurze drobin materii, pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. – Właśnie wtedy możemy obserwować wielki astronomiczny spektakl – maksimum roju Perseidów – mówi Mateusz Wyszyński z Planetarium Niebo Kopernika. Przy dobrej pogodzie można się spodziewać nawet setki „spadających gwiazd” na godzinę. Do ich oglądania niepotrzebne są lornetki czy teleskopy, choć dzięki tym drugim będzie można zobaczyć więcej.
Taking photographs of a meteor shower can be an exercise in patience…but hopefully these 10 tips will help you capture a stunning shot! Your next opportunity to put these tips to the test comes during the peak of the Perseid meteors on Sunday night: https://t.co/FJgYTMcJRT pic.twitter.com/JRJxdMiyyv
— NASA (@NASA) August 11, 2018
W Warszawie wspólne podziwianie nocnego nieba rozpocznie się o godz. 21.00 w parku przy Centrum Nauki Kopernik. Aby warunki do obserwacji były jak najlepsze, wyłączona zostanie cała iluminacja Centrum oraz podświetlenie parku. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla i w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady. Również PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu.
Również w innych częściach kraju miłośnicy astronomii planują wspólne obserwacje Perseidów. Szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza na Psią Polanę w Parku Kasprowicza, również na godz. 21.00
W Chorzowie, gdzie trwa remont Planetarium, nocna obserwacja odbędzie się przed „Gołębnikiem” w południowej części Parku Śląskiego. To charakterystyczny, okrągły budynek, w którym tymczasowo mieści się siedziba placówki.
„Spadające gwiazdy” najlepiej będą jednak widoczne w miejscach oddalonych od miejskich świateł i od wielkich aglomeracji, jak np. w obserwatorium w Truszczynach (woj. warmińsko-mazurskie).
(źr: WZ/TVP Info)