Zdrowie

Piekary Śląskie: Nowe zabiegi na liście Piekarskiego Centrum Medycznego

Opaskowanie żylaków przełyku i operacje nadnerczy metodą laparoskopową wprowadził Oddział Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Piekarskiego Centrum Medycznego. Pierwsi pacjenci tą metodą są już leczeni.

 

 

Będziemy płacili kaucję za plastikowe butelki? Odpowiedź w TOP 5 SILESIA FLESZ

Krwotok z żylaków przełyku jest głównym problem klinicznym u chorych z marskością wątroby. Stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i jest najcięższym powikłaniem nadciśnienia wrotnego. Podstawową metodą tamowania krwawienia z żylaków przełyku jest leczenie endoskopowe. Polega ono na wprowadzeniu endoskopu przez usta do przełyku, odnalezieniu miejsca krwawienia naczynia i zatamowaniu go.

Powiązane artykuły

Odział Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej piekarskiego szpitala wprowadził nową usługę leczenia endoskopowego – technikę opaskowania, czyli zakładanie opasek uciskających żylaki. – Jest to leczenie inwazyjne poprzez wprowadzenie do przełyku sondy i założenie opasek uciskających żylaki. To zapobiega dalszemu ich powiększaniu i pęknięciu z następowym krwawieniem – wyjaśnia dr Marek Just, specjalista chirurg w Piekarskim Centrum Medycznym.

Pierwsi pacjenci, w ramach ostrego dyżuru tą metodą zostali już zaopatrzeni. – Jest to procedura ratowania życia. Na naszym oddziale przeprowadzane też będzie tzw. opaskowanie planowane – dodaje dr Just.

Opaskowanie żylaków przełyku wykonują jeszcze trzy szpitale w: Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie.

Dzięki wysoce wyspecjalizowanemu zespołowi lekarzy, a także specjalistycznemu osprzętowi do laparoskopii piekarska placówka wprowadziła kolejną usługę na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej – operację nadnerczy metodą laparoskopową. Tu warto podkreślić, że będzie to trzeci szpital, po Katowicach i Zabrzu, który tego rodzaju operacje wykonuje.

Przy użyciu techniki laparoskopowej zabieg może być wykonany przez 3-4 nacięcia. Po zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu przez 1- 2 dni. Wcześniej do usunięcia nadnerczy niezbędne było nacięcie brzucha lub okolicy lędźwiowej.

Pacjent po zabiegu laparoskopowym odczuwa zdecydowanie mniejszy ból pooperacyjny i szybciej powraca do codzienności. Mniejsze jest także ryzyko powikłań – wymienia doktor.

Nadnercze jest gruczołem wydzielania wewnętrznego znajdującym się nieco powyżej nerki. Organizm zdrowego człowieka posiada dwa nadnercza. Do najważniejszych funkcji nadnerczy należy produkcja hormonów, które wpływają m.in. na gospodarkę wodno-elektrolitową, odporność na stres oraz regulację ciśnienia krwi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button