Kategorie

Piekary Śląskie: Takiej operacji jeszcze nie było! Lekarze dwóch szpitali połączyli siły

Dzięki współpracy zespołów  lekarzy z dwóch piekarskich szpitali udało się uratować życie 67-letniego mężczyzny ze zgorzelą gazową, obciążeniami miażdżycowymi i obturacyjną chorobą płuc, obciążeniami kardiologicznymi oraz pulmonologicznymi ( przewlekłą niewydolnością krążeniowo- oddechowa).

– To pionierski zabieg – mówi Zbigniew Żołnierczyk, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego – Życie pana Kazimierza zależało od szybkości naszych działań oraz zaangażowania ortopedów, których nie mamy w naszym ośrodku, dlatego poprosiliśmy dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej o pilne wykonanie tego zabiegu w zespole mieszanym,  złożonym ze specjalistów obu ośrodków.   

Zespół specjalistyczny do trwającej ponad 4 godziny operacji reamputacji prawej kończyny udało się zgromadzić w rekordowo krótkim czasie.  

– To była doskonała operacja ratująca życie pacjenta z dużymi powikłaniami septycznymi – podkreśla prof. nadzw. dr hab. n. med. Bogdan Koczy, dyrektor piekarskiej „Urazówki”

Amputacji nogi pacjenta należało dokonać z powodu krytycznego niedokrwienia kończyny oraz zgorzeli gazowej, która wystąpiła dwa dni po założenia tzw. protezy naczyniowej . Mieszkaniec Piekar z powodu towarzyszącej chorobie niewydolności oddechowej i szeregu innych chorób towarzyszących nie mógł być poddany terapii w komorze hiperbarycznej Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

– Dlatego sytuacja wymagała od nas podjęcia natychmiastowych działań ratujących pacjenta poprzez reamputację kikuta – wyjaśnia dr n. med. Marek Just, ordynator oddziału chirurgii Piekarskiego Centrum Medycznego  – Przebieg pooperacyjny jest dobry, pacjent jest w okresie gojenia, ale jeszcze co najmniej kilka tygodni pozostanie w naszym szpitalu.

Historia kooperacji obu szpitali ma już wiele lat. Dotąd jednak polegała głównie na konsultacjach, a nie wspólnie wykonywanych zabiegach.

– Nawiązujemy coraz bliższą współpracę – podkreśla prof. Bogdan Koczy z „Urazówki” – Chcemy się wzajemnie uzupełniać i nieść kompleksową pomoc naszym pacjentom. Jestem przekonany, że po wyposażeniu Piekarskiego Centrum Medycznego w nowoczesny sprzęt, będzie to wiodąca placówka nie tylko w mieście, ale w całym województwie.

We współpracy obu ośrodków nie przeszkadza fakt, że każdy ze szpitali ma innego właściciela Piekarskie Centrum Medyczne – Prezydenta Piekar Śląskich a Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej – Marszałka Województwa Śląskiego.

Obecnie prowadzone są intensywne prace na przeniesieniem działalności piekarskiego szpitala miejskiego do nowego budynku, trwają postępowania przetargowe, które pozwolą wyposażyć placówkę w najnowocześniejszy sprzęt o wartości kilkudziesięciu milionów złotych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button