Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Piękne szopki w Bytomiu. Są i śląskie betlejki

Wystawa szopek w Bytomiu, w Muzeum Górnośląskim. Najpiękniejsze śląskie betlejki

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu po raz ósmy otworzono wystawę bożonarodzeniowych szopek. W 2022 roku odwiedzający mogą zobaczyć tradycyjne śląskie betlejki, dolnośląskie szopki skrzynkowe czy drewniane cuda wykonane przez ludowych artystów z Dolnego Śląska.

Są to szopki w formie takich dioram, czyli są one zrobione z drewnianych skrzyneczek, na przodzie przeszklonych. Wewnątrz tych właśnie drewnianych skrzyneczek znajduje się sceneria Bożego Narodzenia właśnie. Święta rodzina, pochód Trzech Króli oraz pastuszkowie, ale całość tego przedstawienia znajduje się na takiej wielowymiarowej przestrzeni – krajobrazu górskiego, a także miasta. Jest tam bardzo dużo szczegółów dotyczących życia codziennego mieszkańców. Więc nie tylko jest tam ten przekaz ewangeliczny, ale też życie codzienne mieszkańców. – Anna Jurczyk, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

Figurki znajdujące się w szopkach wykonane są z drewna, a także z papieru. Na wystawie można też zobaczyć stworzone przez m.in. Leona Kampkę tradycyjne śląskie betlejki pochodzące z końcówki XX wieku. Te na śląsku mają wieloletnią tradycję.

Te szopki najczęściej były pokazywane w zakonach i przy klasztorach na Śląsku już w XVIII wieku. W zakonach są one ustawiane rokrocznie. To tradycja. Szopki trafiały z zakonów do domów arystokracji, królów, a z tych domów zaczynają pomalutku trafiać do domów wiejskich, czy też domów biedniejszych. W XIX  wieku są już w domach rodzinnych, mieszczańskich i chłopskich na Górnym Śląsku. W ten sposób ta tradycja trwa nieprzerwanie jako najważniejsza do lat 30. XX wieku – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Dopełnieniem wystawy są obrazy o tematyce bożonarodzeniowej wykonane przez malarzy nieprofesjonalnych. Jest m.in. „Cicha Noc” autorstwa Erwina Sówki, przedstawiająca betlejemską stajenkę na tle osiedla Nikiszowiec. Wystawa będzie otwarta do 2 lutego 2023

Autor: Tomasz Koryciorz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button